Tárca

Iancu Laura




Iancu Laura
Ráolvasás



       - Nem akar mondani nekem valamit?

       - Akarok, de nem teszem.

       - És ha én mondom maga helyett?

       - Hallgatom.

       Tisztelt Uram! Ön átlépte a lehetséges s a lehetetlen határok mindegyikét. Ön már csak amolyan sejtelem, hát nem tévesztem össze az orvossággal, de még a méreggel sem. Nem adagolok magából napjaim beleibe, rozogák már azok, attól is, hogy egyazon földön aprózzák vissza a létet annak, akitől kapták, oda, ahonnan kapták, magával együtt. A végső méhbe. Nézze.  Beszélik, hogy élt nálunk egy lidérc, ami aztán átváltozott a szerelem érzésévé s végül betegségként érték tetten, de én esküszöm magának, a hiedelmek már rég nem lakját e tájat, s én soha nem is hittem bennük, az emlékezés ártalmas. Igen, erre neveltek minket a tömjénfüstös parancsolatokat prédikáló fekete atyák. Tűzbe hánytam hát minden efféle nótát, nekem aztán ne beszéljenek, ne sírjanak csak úgy a mondák! Higgye el: üres vagyok. Nem hiszek.

       Hogy régebben így meg úgy? Az lehet! De kérem, ezen a földön valóban éltek óriások, mondják: visszagondolni is kísérteties! De mindez nékem holmi emlék, vagy az sem. Egy sereg dolog csak úgy van. Az ostoba azt hiszi: mindennek értelme van, s ha nincs, hát kieszeli. Szokások ezek. Túlságosan is emberi… A bolondgombától persze, hogy messzire ellátni! Hegyet hágni, lőtőt lépni könnyen lehet ott, ahol az ember magával egy. Regéit ma is visszhangozzák a vén vályogfalak.

       „Elindula z’Isten, elindula, találkozik vala bünös z’ember fiával. Kérdi vala z’ember szentséges Istentől, mét hágsz, mét hágsz Uram, magas Kálvári hegyre? Felele nékije, mondja vala z’Isten: bizony mondom néked, Ádámnak e fia, Évának hajtása, menék érted másodjára, s fiaidnak váltságára. Z’ember megnémula, z’Isten pedig a világot minden nap megváltsa.

       Efféléket olvastak fejem fölé, ringatva a tekenőbe, s való igaz: e biztos lüktetésbe előbb-utóbb a mennyezeten fel-alá járkálva láttam Magát. Szigorú volt. És méltóságos…

      Azt javaslom, szálljon le a falról, ne mutogasson újával se fel, se szíve tájékára: nem félek magától, nem érzékenyedem el. Mondom: üres vagyok. Pontosan hajnalba várom, mielőtt elmennék, de miután felkelek. Ide talál? Én örököltem magát… Honnan? Nem tudom! Mindig középúton találkoztunk, nem ismerem a házát. Címét? Mondják, hogy van, de Uram, azt hiszem, címünk nekünk van. Ide kell, hogy találjon! Törje át a falat, ne sajnálja az üveget! Felőlem a levegőből is összeállhatna! Találjuk ki, mi végre vagyunk! Láthatja: nyitott vagyok.

Az árnyék tovatűnt…
A levegőben süvöltő távolodás hallatszott, harangzúgás, égdübörgés.Az Embert félelem szállta meg.  Behúzta a sötétítőt, elfújta a gyertyát. A lét azon pillanatát élte, amikor a mindenség történik meg. A tükör elé állt és vakon nézett a sötét tárgyra. 


       Közeledtek, távolodtak és mindez csak azért lehetséges, mert nem rajtam kívül, hanem bennem vagytok… hiába forrtok össze cafatjaid, ostorütés, ma is fájsz! Keservet nem szokás feledni… Formátok összekúszik, amikor nézlek, pedig csak szagolnálak, igen, nem mondanám el senkinek, mit látok mikor a mély kútba tekintek! Hogy fekete lett ajkam, amikor a kakas megharapott? Ma már kit érdekel?! Állj hát elő emlék, bízz bennem, pusztán az idő férkőzött közénk! Egymásé vagyunk! Emlékezz emlékezet: örökségül hagytam rád életem; belőlem születtél, hát benned vagyok! Tudom, kéreted magad; tudom, a tékozlástól félsz; szuverén létre törsz… emlék, te ravasz múlt!

       Attól félek, s már látom is: álmom voltál, aztán délibáb s majdan a Semmi… de most, ahogy ezt a savanyú szőlőlét ízlelem, valami rossz sejtésem támad, és rád emlékezem. Tehát vagy. Tehát itt vagy a sötétben, a kudarcaimban, nyelvbotlásaimban és a szégyenfalon; miként a tetemet a lélek, körbejársz, szagolgatsz, csodálkozol, hogy élek…

       Urak! Mind ti képzetek, hiedelmek kik minden trónust laktok! Mondjátok: világ az, ahol mindenek alszanak? Ahol mindenek összemosódnak, ahogy felénk, a jók és rosszak; rusnyák, kéjnők és szüzek; szentek és démonok?

       Jó múltkor, Uram, valahol mintha láttam volna! Maga lehetett, elvégre együtt lakunk, egy a világunk. S valamit mintha szólni akart volna! Visszamegyek, várjon! 






Kapcsolódó:

A Vendég-oldal rovat írásai

Prágai Tamás: Csókekszpressz
Závada Pál: Fényképek emlékezetből
Farkas Wellmann Éva: Tudásszerzés az úton, avagy (...)
Acsai Roland: A fácánkakas
Kontra Ferenc: A monacói aranyhal története
Kiss Judit Ágnes: Kapcsolat hat lábon
Esze Dóra: As Times goes by
Serfőző Simon: A Tokaji Írótábor elé
Szilágyi Zsófia: EB után, olimpia előtt
Oravecz Imre: Emlékezés egy régi könyvre
Király Levente: Testvérgyilkosság
Méhes Károly: A kimondott igen porfelhője
Bódis Kriszta: Nő a kifutópályán
Háy János: Nevemre veszlek
Tőzsér Árpád: Nyugat népe, 2008
Csehy Zoltán: Madame Sosostris tekintete
Poós Zoltán: Terézvárosi identitás
Lackfi János: Digitális Gutenberg?
Gömöri György: Varsóban jártam
Bogdán László: Az ördög
Rapai Ágnes: Ne lopj!
Békés Pál: NÁBORÚ ÉS BÉKE
Bánki Éva: Pablo, a pingvin
Zalán Tibor: Egy apa euróúniós megvilágosodása
Kőrössi P. József: Mit gyűjtünk
Márton László: A város, amely eltemette önmagát
Vass Tibor: Szent a béka
Garaczi László: Az olaszokról
Turczi István: Csindambaram
Balogh Robert: Hajnaltájt csendesen úsznak a fókák
Benedek Szabolcs: Öcsi, hány óra van?
Jónás Tamás E-MAIL
Fehér Béla: Mozi
Podmaniczky Szilárd: A végtelen példázat
Onagy Zoltán: Kaland Pesten
Szőcs Géza: "Regényeinket és verseinket kézben tartva"
Cserna-Szabó András: Rozsdás szögek
Tarján Tamás: Találkozások Leninnel
Pécsi Györgyi: Liberté vagy amit akartok
Méhes Károly: A búsulás mikéntje
Esterházy Péter: Onnét így
Bányai János: Tájkép háború után
Tőzsér Árpád: Istennők a meszesgödörben
Berniczky Éva: Emlékszem olyanokra is, akiket sohasem láttam
Szepesi Attila: Kőasztal
Fekete Vince - Uniós kocsmadumák
Zalán Tibor - Pál esete az erdővel

2009. január 12.
Kopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcái
Erdész Ádám: Változatos múlt ismétErdész Ádám: Melyik a járható út?
Boda Ábel: OperettrománcMindák Dániel: Csokitorta
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Grecsó Krisztián: Középkorú szerelmesversBecsy András: FelhőszakadásPál Dániel Levente verseiBálint Tamás: Máj hagymalekvárral
Kiss László: Az olvasásOberczián Géza: EgyedülKovács Dominik – Kovács Viktor: Lesz majd mindenKontra Ferenc: A dalmaták fehéren születnek
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png