Ütőér


Rovatunk négy szerzőjét arra kértük, hogy írjon nekünk négyhetente egy-egy 4-6 ezer karakteres jegyzetet, tárcát, publicisztikát az irodalomról általában vagy aktuálisan, közös ügyeinkről vagy személyes ügyeiről, friss vagy régi olvasmányáról, alkotói gondjáról stb. Fontos, hogy érdekes, izgalmas, akár provokatív, figyelemkeltő szövegek íródjanak. Tehát arra kérjük, hogy tartsa ujját a kortárs irodalom ütőerén. Emeljen ki, mutasson rá, elemezzen, értelmezzen bármit, amit fontosnak vél napjaink irodalmával, saját munkáival kapcsolatban. Minőségi irodalmi szövegeket várunk az irodalomról. De nem az irodalmi életről, nem az irodalompolitikai vitákról.

 

Szak__cs_Istv__n_Peter.jpeg

 

Szakács István Péter

 

Olvasó-író találkozó

 

Helyszíni tudósítás

Ma a Kölesvári Kulturális Napok rendezvénysorozat keretében olvasó-író találkozóra került sor. A kiemelkedő kulturális eseményt este nyolc órára hirdették meg, de már hét után pár perccel zsúfolásig megtelt írókkal a kultúrház nagyterme.

Az első sorokban azok ültek, akik már rég túl voltak első helyesírási hibáik elkövetésén. Mögöttük az ifjú titánok és titániák foglaltak helyet. Ők még az első igeképzésüknél tartottak, szemükben azonban lelkes fény lobogott, a mi majd megmutatjuk merész elhatározása. Hátul írósegédek és segédírók álltak a falhoz szorulva.

A termet izgatott morajlás töltötte be. Másfél órás várakozás után az élővirágokkal díszített emelvényen végre megjelent az Olvasó. Első látásra lerítt róla, hogy éjt nappá téve él hivatásának: feje a sok olvasástól előrehajolt, ujjai a rendszeres lapozgatástól áttetszően vékonnyá finomodtak, sötét szarukeretes szemüvege kiemelte arcának intellektuális komolyságát.  Kezében legújabb munkáját tartotta, egy vaskos könyvet, melynek erre az ünnepi alkalomra fejezte be az olvasását, de a nagy érdeklődésre való tekintettel népi hímzésű, kínai vászonszatyrában hozott néhányat nemrég befejezett olvasmányaiból is. A tiszteletére összegyűlt mintegy kétszáz író székeiről felugrálva Éljen a Mester! üdvrivalgással fogadta. A hosszan tartó ovációt követően az Olvasó elérzékenyülten mormolt köszönetet, majd szerényen leereszkedett a pódium közepére helyezett, vörös bársonyfotel szélére.

Még kiscsoportos óvodás voltam, kezdte mondandóját, amikor jó anyám hamuba írt betűkkel megtanított olvasni. Negyedik osztályban puritán erkölcsű tanító nénim rajtakapott, amint a pad alatt apám otthonról elcsent szexlapjait böngésztem. Mondanom sem kell, hogy hatalmas cirkusz lett belőle. Apám hallani sem akart arról, hogy egyetlen törvényes fiából haszontalan olvasó váljék. Én azonban egy pillanatig sem mondtam le kivételes adottságom továbbfejlesztéséről. Középiskolás koromban egy ideig a kocsmák falán sorjázó feliratokat olvasgattam buzgón: 18 éven aluliaknak nem szolgálunk fel szeszes italt! Az alkohol felkohol. Nincs pénz, nincs pia!  stb. Ha az íróknak szabad kocsmázni, miért ne tehetné meg az olvasó is! Aztán a nagykorúsítás felé közeledve, lassan megkomolyodtam, s egyre jobban kezdtek érdekelni az emberi lét alapvető problémáira reflektáló olvasmányok. Ezek közül nagy hatással voltak rám a számvetés fontosságát páratlan művészi tömörséggel kifejező Leltár miatt zárva, a felsőbb hatalmak titkos működésére metaforikusan figyelmeztető Vigyázat, a tetőn dolgoznak! s a szorult egzisztenciális helyzetben is van remény üzenetét nemes egyszerűséggel megfogalmazó Üres üvegeket beváltunk feliratok. Az érettségi után beiratkoztam az egyetem bölcsészkarának lectura szakára, ahol az alapképzés során gyorsolvasást, a mesterin pedig változatos esztétikai örömszerzési technikákat sajátítottam el. De megtanultam azt is, hogy a határidő szűkössége miatt hogyan kell olvasás nélkül, egyszerű kézrátétellel, magas színvonalon értekezni egy könyvről. Tanulmányaim befejezése után változatos műfajok olvasásával kísérleteztem. Többek között volt regényfolyam, abszurd dráma és avantgárd irodalom korszakom is. Jelszavam: Mindent az írókért! Felelősségteljes munkám közben évente mindössze két hét szabadságot engedélyezek magamnak. Ilyenkor kikapcsolódásként hangoskönyveket hallgatok. Kedves író barátaim, mondta végezetül népes közönségének meghatottan az Olvasó, felkérem önöket, hogy továbbra is lankadatlanul írjanak! Ígérem, hogy rendíthetetlen olvasóként igyekszem eleget tenni igényes alkotói elvárásaiknak. Hogy mindent megteszek irodalmunk, anyanyelvünk és kultúránk gyarapításáért. Szavait lelkes taps követte. Az est záróakkordjaként az Olvasó a tőle megszokott szerénységgel újabb olvasmányait dedikálta.

Lapzártakor értesültünk, hogy a Mester jövő héten városunkba is ellátogat. Reméljük, hogy minél több írónk tiszteli meg jelenlétével, nélküle ugyanis az irodalom csak pusztába kiáltott szó maradna.      


 

Miért ne legyünk írók

 

Már egy órája, hogy a kiadóm standja előtt produkáltam magam. Igyekezetem egy minden hájjal megkent kerítő becsületére válhatott volna, de hiába mutogattam, dicsérgettem, kínálgattam legújabb regényemet, a könyvvásárban lézengő emberek ügyet sem vetettek rá.

Széplaki Aladár, te aztán csúnyán rászedtél, korholtam magamban mélabúsan hajdani gimis magyartanáromat, aki tekintetét a plafonra függesztve, oly átszellemülten ecsetelte az irodalom nagyszerűségét, hogy már kilencedikben elhatároztam, ha törik, ha szakad, író lesz belőlem. Indiánregénnyel kezdtem, aztán két szerelmes regényt is írtam, melyek szívtipró hősei megtették mindazt, amiről mamlasz kamaszként titokban fantáziálgattam. Nagybátyám, aki pragmatikus gondolkodásmódjáról híresült el a családban, szerencsére még idejében észrevette ifjonti eltévelyedésem. Az írás fájintos dolog, de csak kevesen élnek meg belőle, világosított fel tapintatosan. Kell melléje egy fix állással járó, polgári foglalkozás is, különben a mindennapi betevő falatért kóbor kandúrokkal fogsz a kukáknál marakodni. Tanácsát megfogadva, hosszas töprengés után a közgazdász szakmát választottam. A hét öt munkanapján egy mesterséges fénnyel megvilágított, ablaktalan helyiségben kuliztam, hogy vakmerő hőseim a földkerekség egzotikus helyszínein szabadon élvezhessék kalandos életüket.

– Na, mi van, faszikám, hogy szolgál az egészséged? – riasztott fel gondolataimból egy borízű férfihang.

Tűnődve néztem a kedélyes közvetlenséggel érdeklődő, velem egyívású fazonra. Homokszínű kalapjával, kopottas, vitorlavászon szerkójával, elnyűtt, szattyánbőr csizmájával kirítt a standok között ténfergők szürke faunájából. Ki ez? Honnan jött? Mit keres itt?

– Meg sem ismersz?! – horkant fel bosszúsan.

– Miért? Meg kellene? – ráncoltam a homlokomat, s már bántam, hogy reggel nem vettem be az agyserkentő tablettámat.

– Még szép! – húzta ki magát önérzetesen. – Hiszen te találtál ki.

– Tessék?! – meredtem rá bambán.

– Mikházi Szél Eduárd, a Kleopátra gyöngyös ágyékkendője című kalandregényedből – érintette meg kalapja karimáját laza eleganciával.

És igen, erről a könnyed, ikonikus mozdulatról végre felismertem! Második, nyomtatásban megjelent regényem hőse, Mikházi Szél Eduárd vérbeli kalandor volt. Világjáró, vakmerő kincsvadász. Nagy nőcsábász, aki oly fesztelenül vált meg a gerincre vágott, álmodozó lányoktól, érett szépasszonyoktól és változatosságra vágyó feleségektől, mint más a használt papírzsebkendőitől.

– Hogy kerültél ide?! – nyekegtem, s éreztem, amint a hátamon minden egyes szőrszál fölmered.

– S ezt pont te kérded? – vigyorgott az arcomba. –Te, aki szerint a valóság és a képzelet bármikor összeérhet, s az égvilágon minden megtörténhet?

Tömény bagószagot árasztó leheletétől heveny hányinger fogott el.

– Még csak az hiányzik, hogy leokádj! – lépett hátrább megütközve. – Egy író nem teheti meg ezt a hősével…

– Miért jöttél ide? – próbáltam hányingerem múltával más irányból megközelíteni ezt a cirka 85 kilós, nagyon is valóságos problémát.

– Mert elegem lett a nekem szánt sorsból – recsegte komoran. – Még ha nem is látszik rajtam, de az állandó stressz felőrölte az idegeimet. Te tényleg azt hiszed, hogy olyan cool kalandornak lenni?! Veszélyesebbnél veszélyesebb helyzetekbe keveredni, miközben te a munkahelyeden a töködet lógatod flegmán?!

– S a nők? – vetettem ellen. – Nem örvendesz annak, hogy annyi dögös szépséggel hoztalak össze?

– Már megbocsáss, de neked, aki a házasság komfortos kikötőjében jó ideje lehorgonyoztál, s hozzászoktál halk szavú hitvesed hóbortjaihoz, fogalmad sincs arról, hogy milyen fárasztó az utamat keresztező, szenvedélyes nők szeszélyeit elviselni, majd fesztelenséget mímelve szakítani velük!  – hadarta egy szuszra. – Azért jöttem át, hogy hátha tudsz segíteni rajtam – nézett rám reménykedve.

– Ami meg van írva, azon bajos változtatni – vakartam meg a fejemet tanácstalanul.

– Hát akkor vedd úgy, hogy itt sem voltam – sóhajtotta lemondóan, és a védjegyévé vált, ikonikus mozdulattal kalapja karimájához emelte mutatóujját. – Isten veled! Adieu! Adios! Goodbye!, ahogy egy többnyelvű, multikulturális kalandregényben mondanák.

Tűnődve néztem, amint lehajtott fejjel a kijárat felé ballag.

– Látom, a kutya sem veszi meg a könyvedet – állt meg előttem a rettegett irodalomkritikus, csúfondárosan méregetve. – Nem csoda, mivel ebben a regényedben is összehordtál hetet-havat. Barátocskám, ideje lenne a natúr valóságról írni, vagy valami más szabadidős foglalkozás után nézni – emelte fel figyelmeztetően a kezét, és már indult is a következő stand felé.

Most az egyszer igazad van, néztem utána. Aztán a könyvemet visszatettem a többi közé, és a kijárat felé iramodtam.

Mikházi Szél Eduárdot az ajtónál értem utol. Búskomor arccal fordult felém.

– Mi lenne, ha cserélnénk?– tettem a vállára a kezem. – Te nyugalomra, én pedig kalandos életre vágyom.

– Miért is ne? – derült fel az arca. – Fix munkahely, békés környezet, megbízható asszony, aki nap mint nap gondoskodik rólam. Akkor hát kvittek vagyunk. Nem is vagy olyan balfácán, mint gondoltam.

Majd meglátod, egyetlen asszony rigolyáit is kurva nehéz elviselni, arról nem is beszélve, hogy a szakmámhoz egy fikarcnyit sem értesz, gondoltam kajánul, miközben kezet ráztunk.

Ő elégedetten vigyorogva befelé vette az irányt, én pedig a rám váró kalandokra gondolva, könnyű szívvel kiléptem az ajtón.

A szürke tömbház-negyed helyett vad, sziklás táj tárult elém. Alkonyodott. A lemenő nap vörös izzásában egy lovas vágtatott felém. Egy nő. Hosszú haja szőkén lobogott a szélben.

– Végre elkaptalak, te nyavalyás szoknyavadász! – kiáltotta, és rám emelte a pisztolyát.

 


Főoldal 

2025. május 19.
Szakács István Péter tárcáiZsille Gábor tárcáiMagyary Ágnes tárcáiKollár Árpád tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Győrei Zsolt: Amint költőhöz illőVörös István verseiMolnár Krisztina Rita verseiJenei Gyula: Látlelet
Nagy Koppány Zsolt: A masszázsszékMagyary Ágnes: NésopolisSzakács István Péter: Az örökségBecsy András novellái
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

        Jókai Színház Békéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.pngMMAlogoC_1_ketsoros__1_.jpg