S a r u s i M i h á l y
A CSABAI SZAJNÁN
Nyakkendős Valah
A Dobos bov valamirevaló nótájára
Valah most is mit csinál, rövidnadrágban kapálja az utcai virágágyást. Szereti a rendet, jaj, de nagyon szereti, pontos ember a Valah tanító úr, a virágok díszsorfalat állnak. Ha valaki tisztában akar lenni Valah bácsi lelki világával, csak a katonás virágmenetet kell jól szemügyre vennie.
Hajaj, valamikor az Istennek sem vett volna föl rövidnadrágot, a tanítónak adnia kell magára, nem ereszkedhet le ehhez a szedett-vedett népséghez. Ezek a bugris tótok egyébként is útálják a rövidnadrágos segédlegényeket, nem kell őket bosszantani. Jobb átnézni rajtuk, mindig így gondolkozott.
Mintha leszokott volna a nyakkendőről, legalábbis ez a mostani szerelése ezt mutatja. De különben is mostanában rákapott a kerékpárra, s ahhoz alig illik a nyakravaló. Még tanítani is így jár, térdig érő rövidnadrágban. Persze, amikor az idő engedi. Kocsija sose volt, s úgy néz ki, már nem is lesz. A fia, igen, a fia, az már motorizálta magát, vett neki elébb egy Pannóniát, nemrég meg egy kopott Skodát. Ha komolyabbat kíván, hát majd megkeresi a rávalót. Közgazdász lett az ő egy szem gyermekéből, jól nevelt úriember.
Érdekes, az se jár nyakkendőben. Amolyan modern gyerek lett, csak pulóver a zakó alatt, és Isten álgya. Semmi körülményesség, semmi komolykodás, valósággal megveti a nyakkendőt. Valah bácsinak eléggé fáj a dolog, minek gyűjtött ő annyi nyakkendőt, akkora tára van, hogy kitesz egy sublótot. Abba hajtogatta őket, néhanapján előveszi egyiket is, másikat is, végigcirógatja, ha nem látja senki, még föl is köti.
Ki tudja, miért szokott le a nyakkendőről. Valahogy így ütött ki. A feleségének sehogy sem tetszik, de ő megfogadta, többé nem tesz semmit sem a nyakába. Minek szorítsa, ha egyszer egyre megy. Tanítónak született, s tanítóként teszi le a lantot.
Hogy közben mást is művelt, csak kevesen tudják. A szomszédok, a távoli rokonság, néhány megmaradt ösmerős, és slussz. A gyerekek, akiket még tanít néhány évig, mit se sejtenek, a tantestület is egészen új már, az a sok máshonnan szalajtott ifjú nevelő honnan tudná, ki volt ez a Valah bácsi.
Nagy ember volt, de még mekkora ember. Ahogy bejöttek az oroszok, azonnal belépett a pártba, s nem is akármelyikbe, egyenest a kommunisták közé. Kellett az értelmiségi is, örömmel fogadták, nagy szervező lett belőle. Nyüzsgött, mindenben benne volt, mutatta magát, s ami igaz, igaz, volt hozzá tehetsége. Ma is azt mondják, arany keze van, amibe belekezd, biztos sikerül.
Meg bizonyára jó szeme is van, mert mindig megszagolta, honnan fúj a szél, mondhatnám rögtön nyakkendőt váltott. Akkora piros kendőt viselt, hogy nemsokára csak Valah pajtásnak hítták. Igaz, ő vezette az úttörőcsapatot, de amikor igazgató lett, akkor se maradt el az úttörő-kendő. Valósággal abban parádézott, még a városi gyűlésekre is fölkötötte, s hazafelé menet se tette zsebre.
Leginkább azzal volt sikere, hogy első a rend, rend a lelke mindennek, s hát kétségtelen, itt mindenki rendre vágyott. Rendre a sok kalamajka után, rendre az iskolában is. A gyerekeit úgy betanította, hogy a fölvonuláson öröm volt nézni őket, mindig ők vitték el a pálmát. Meglehet, május elseje előtt két hónappal kezdte a menetgyakorlatot, s a lurkók többet voltak a pályán, mint az oskolában, dekát nekik aztán nem fájt. Annyit meneteltette őket, hogy az ő iskolájából soha senki el nem ájult volna. Úgy megszokták a kis csávók, hogy tanítás után is ezzel szórakoztak:
Mennek a templomba-kafa...a bum.
Elől megy a sátán,
Lófa...t visz a hátán,
Bakafa-a bum.
Valah erről csak később hallott, senki se merte beárulni a gyerekeket. Nemrég egy volt tanítványa mesélte, milyen jól érezték magukat, amikor ezt a menetdalt fújták. Jobb is, hogy nem akkor, mert ki tudja, mit tett volna. Nagy sugdosó volt ez a Valah bácsi, bármilyen hangos ember, csak-csak elsuttogta magát, amikor valamelyik főmuftival hozta össze a sors. Csak belemondta a fülébe, ki mit vétett, s az illető megnézhette magát. Úgy kirúgták, mint a pinty. Többek között így lett igazgató is. Elődje valaha főcserkész volt, s hogy ezt leleplezte, ő lett a góré.
Otthon, az utcán alig lehetett látni. Folyton folyvást dolgozott, módfelett szeretett tevékenykedni, ez volt az eleme, s így a szomszédok csak elvétve akadtak vele össze. Akkor is minek. Jó, ha köszönt, nemhogy leállt volna beszélgetni velük. Csak megbiccentette a fejét, és kész, ez is megvolt. Az asszony még nálánál is rátartibb, ő egyenesen szóba sem állt ezzel a tót, meg jött-ment népséggel. Igaz, ők se idevalók, de ezek az erdélyi meg felvidéki menekültek is csípték a szemét. Mindenféle borbélylegény, vasutas, postás, szóval senki. A tótok meg csak potyeszoljanak, majd megmagyarosítja őket az ő drágalátos ura. Mármint a gyerekeiket, s akkor aztán lőttek ennek a tót koszfészeknek.
A kis Valah is értette a módját, hogyan kell nem köszönni. Ha játszani akart, anyukája elkísérte a legközelebbi tanárgyerekhez, s így véletlenül sem állt az utca kölkei közé. Nem mondom, a Körösre néha ő is eljárt, persze csak ha az apukája is vele volt, télen meg csak fölkötötte a korcsolyát, de hogy beállt volna a hokicsapatba, azt már nem. Inkább egymaga kerengett a jégen, mutatta, mit tud, s ha elesett, inkább hazament, mint hogy folytassa. Valahékat nem is szerette senki.
Bármily meglepő, a nyakkendő letétele óta se változott a Valah család.
Valamivel ötvenhat előtt történhetett, hogy kikerült a pártból, s örülhetett, hogy taníthat. Valójában ezt is megúszta, nem vitték a szabadkígyósi munkatáborba. Egy nála is ügyesebb tanár bácsi kitudakolta, hogy miféle ember volt ez a Valah még a Horthy-fasizmus ideje, és akkor bizony alaposan elkeseredett a mi Valah bácsink. Persze akkor még nem volt annyira bácsi, mint most, de a gyerekek csak így hívták. Mondom, lelepleződött, hogy nyilas volt.
A fölöttesei alaposan elcsodálkoztak, még hogy a Valah nyilas lenne, ám a dolog csak bizonyossá vált. Az utcában régóta emlegették, hogy ez a Valah micsoda szemét ember, hol ilyen, hol olyan ingben jár, mert mondanom sem kell, abban az időben már nemcsak a nyakkendője volt vörös, sokszor még az alsónadrágja is, és ez igen csípte a szomszédság szemét. Ők akkor se voltak párttagok, most se, hát akkor minek hordja olyan magasan a fejét, mit henceg, inkább meghúzná magát. Látod, fiam, ezeknek áll a világ. Legyen bármilyen világ, ők föltalálják magukat. Azt hiszem, ő vitette el Maklik bácsit is, leleplezte, hogy mekkora kulák. Nem volt nehéz, került neki vagy száz hold ebből a jó csabai földből, nem volt nehéz elvitetni.
Valah akkor nagyon elkeseredett, mert hát ő vérbeli közösségi ember, csupa tenni akarás, minek ez az okvetetlenkedés. Mit tehet ő arról, hogy akkoriban a nyilasok kerültek hatalomra, ő akkor is csak jobbító szándékból állott közéjük, nem bántott ő egyetlen zsidót sem, hogyan is bántotta volna őket, amikor félig-meddig a felesége is az. Éppen hogy azért lépett be abba a piszok pártba, hogy javítson az elnyomottak helyzetén, mert hát kívülről könnyű pofázni, be kell állni, s úgy tud tenni valamit az ember. Hány embert megmentett ő, hajaj, de hányat, ezt most elfelejtik? Ezt is vegyék elő, ne csak a dolog nehezebbik oldalát. És nem elsőnek állt a kommunista pártba is, legalábbis a tanítók közül, mármint az ő iskolájában. Hát ezért tett ő annyit, hogy most egyszerűen seggbe rúgják?
Sokat nem okoskodhatott, jobb volt csöndben lenni, nem is lett különösebb baja. Hogy az emberek kárörvendőek? Istenem, a világ mindig ilyen volt, sosem értette meg szokat, akik a többieknél is többet vállalnak a vállukra. Szemét népség, én mondom neked, némelyik már nem is köszön, és olyan szemtelenül méregetnek, hogy fölforr bennem a vér. Én mindig a magyarságért dolgoztam, inam szakadtáig a haladást szolgálom ezután is. Kívülről könnyű ugatni, vállalni kell a közéletiséget, nem igaz, hogy régen nem lehetett jót is tenni. Fordult a kocka, a tisztességes magyar ember csak ezt tehette, be a pártba, a legszebb reményű gyülekezetbe, abba, amely tényleg a legtöbbet ígéri, amelyiké a jövő! A vak nem látta, hogy itt kinek jön föl a csillaga. Hát az a baj, hogy megvan a magamhoz való eszem? Éppen hogy ezzel szolgálta a legjobban a munkás nép érdekét. Minden körülmények között. Ha fú, ha fagy, a gáton állni! Ehhez kell érteni, kispajtás, nem pedig kívülről okoskodni, mindig csak bírálni, leköpni a rendszert. Rend minden rendszerben szükséges, és én a rend embere vagyok.
Rövidnadrágját letolja, ráül az öreg fabudi ülőkéjére, s már nem füstölög. Azt nézd meg, azt az utcai ágyást, vagy itt belül az udvaron a kiskertet! Ilyen egyenes virágsorokat máshol nem látsz! Ezek a hülye tótocskák lehetnek bármekkora parasztok, ez, az én kertem a szebb. Na, tőlem aztán jöhetnek palántáért.
Nem jön hozzá senki, nem kell attól tartania, dehát valahogy vissza kell adnia. Jól megmondja nekik, így a hátuk mögött, a jó öreg fabudin ücsörögve. Száztizenkét nyakkendőjének egyikét előbb a karjára tekeri, ezzel vasalja símára, s megkezdi a munkálatot. Még száztizenegy nap, mert hogy naponta csak egyszer jár, s mennyi budipapírt megtakarít.
Jaj nektek átkozott nyakkendők, ti vagytok az oka! Most aztán megkeserülitek.
És akkor az elsőt nyelni kezdi.
Megjelent a 2010/3-as Bárkában. Ugyanebben a lapszámban látott napvilágot a szerző Gyerünk a Bahama szigetekre és a Mózsna hlopci című írása is.