A Magyar Művészeti Akadémia
Irodalmi Tagozatának
Az Év Legjobb Könyve Díja és Nívódíjai
Az MMA Irodalmi Tagozatának 2024. évi Az Év Legjobb Könyve Díját Mészáros Tibor Egy 20. századi Odüsszeia – Márai Sándor élete című monográfia, a 2024. évi Könyv Nívódíját Lőrincz P. Gabriella Történetek az árnyékból című novelláskötete és Wodianer-Nemessuri Zoltán Egy láda dicsőség című elbeszéléskötete nyerte.
A díjakat december 5-én adta át az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője, Vári Fábián László az óbudai, Makovecz utcai Akadémiai Szalonban. A művekből Lux Ádám színművész olvasott fel részleteket.
Mészáros Tibor Márai-monográfiájával sikerrel szintetizálja eddigi kutatásait és a Márairól itthon és külföldön megjelent, magyar és idegen nyelvű írásokat is, emellett először vállalkozik arra, hogy az eddigi kutatás egymásnak ellentmondó, vitatott kérdéseit megválaszolja – emelte ki laudációjában Szörényi László, az MMA rendes tagja.
A megrendülés Lőrincz P. Gabriella Történetek az árnyékból című könyvének minden elfogulatlan olvasóját utoléri. Nem csak a tragikus történetek hatására, hanem annak a tömör, mégis lírai előadásmódnak köszönhetően is, amely az írásokat jellemzi – fogalmazott méltatásában Mezey Katalin, az MMA rendes tagja.
Wodianer-Nemessuri Zoltán Egy láda dicsőség című könyve rendkívül gazdag anyagot vonultat föl, bámulatos életismeretet. Ez, irodalmi értékén túl, lebilincselő olvasmánnyá is teszi. De a díj nemcsak ezért illeti meg. Elsősorban a nemzettudatunkra hiteles történelmi ismeretek révén gyakorolt jó hatásáért jár köszönet a szerzőnek – állapította meg a díjat indokolva Ács Margit, az MMA rendes tagja.
Háttér:
Az Irodalmi Tagozat Tőzsér Árpád Kossuth-díjas költő, akadémikus, a nemzet művésze javaslatára épp 10 éve, 2014-ben, döntött úgy, hogy az MMA által évente „Elismerő oklevelekre” a tagozatok rendelkezésére bocsájtott összegből megalapítják Az Év Legjobb Könyve Díjat és Könyv Nívódíjakat, amelyekre a jelölteket minden év novembere és a következő év októbere között megjelenő könyvek közül műfajtól függetlenül választanak ki. Az Irodalmi Tagozatban tevékenykedő akadémiai tagok minden évben javaslatot tesznek a díjazottakra, majd titkos szavazással döntenek arról, hogy az előterjesztettek közül kik a legérdemesebbek, idén is számos jelölt könyv közül választották ki a nyertes köteteket.
Az előző évek díjazottjai:
2015
ÉLKD Tőzsér Árpád: Erről az Euphorboszról beszélik – Összegyűjtött versek (1963-2012)
KND Csender Levente: Egyszer majd el kell mondani (válogatott és ráadás novellák), Mács József: Elcsatolt vagon (regény)
2016
ÉLKD Fekete Vince: Vak visszhang (versek)
KND Száraz Miklós György: Apám darabokban (regény), Szentmártoni János: Szomjúság (regény)
2017
ÉLKD Lövétei Lázár László: Alkalmi (versek)
KND Terék Anna: Halott nők (versek), Majoros Sándor: Az ellenség földje (elbeszélések)
2018
ÉLKD Kontra Ferenc: Az álom hídja (regény)
KND Csender Levente: Örök utca (novellák), Király Farkas: Sortűz (regény)
2019
ÉLKD Serfőző Simon: Arcunk az ég (összegyűjtött versek)
KND Kabdebó Lóránt: „Esettanulmányok? Sorsvállalások!", Marcsák Gergely: Fekete-Tisza (versek)
2021
ÉLKD Lőrincz György: Ma éjjel eljövök érted (elbeszélések)
KND Jávorszky Béla: Fordul a világ (esszék), Lövétei Lázár László: Feketemunka (versek), Marosi Gyula Az ifjúság tört szárnyú madara (elbeszélések)
2022
ÉLKD Molnár Vilmos: Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei (novellák)
KND Jánosi Zoltán: Antigoné gyűrűi (tanulmányok), Medvigy Endre: Népiség, Erdély, Trianon (tanulmányok), Szakonyi Károly: A csend napjai (kisregény), Visky András: Kitelepítés (regény)
2023
ÉLKD Ambrus Lajos: Mezei szorgalom (esszék)
KND Győrffy Ákos: A csend körei (kisprózák), Hogya György: Félreértések és félremagyarázások (esszék), Majoros Sándor: Rézeleje (regény), Pollágh Péter: Régi voltam (versek)