Grasl Bernadett
A Győri Városi Művészeti Múzeum gyűjteményei és helyzete
A Városi Művészeti Múzeum Győr öt pontján várja a képzőművészet iránt érdeklődőket. Intézményünk tizenöt éves. 1994-ben Kolozsváry Ernő polgármester kezdeményezésére alapította a Városi Önkormányzat. A múzeum első állandó kiállítása Váczy Péter neves történészprofesszor műgyűjteményéből nyílt meg a Magyar Ispita belvárosi, műemlék épületében. Az ispita eredeti funkcióját tekintve évszázadokon keresztül idős győri polgárok otthona volt, amelynek működését Széchenyi György püspök 1666-ban létrehozott alapítványa segítette. Váczy Péter az 1930-as évektől foglalkozott képző- és iparművészeti tárgyak gyűjtésével. A történelem és a műtárgyak iránti rajongása ösztönözte arra, hogy műgyűjteményt, sajátos „Kunstkammert" hozzon létre. A Váczy magángyűjtemény győri elhelyezéséről Kolozsváry Ernő polgármester a következő gondolatokkal emlékezett meg: „Két évvel ezelőtt kerestem fel először Váczy Péter történész professzort, akinek magángyűjteménye a XV-XVIII. századi bútorok, porcelánok, üvegek, szőnyegek, festmények, templomi kegytárgyak révén országos hírű volt. Pillanatokon belül kialakult közöttünk az egyetértés - ő azt szerette volna, hogy a gyűjtemény együtt maradva éljen tovább, én azt, hogy a nagy értékű, gyönyörű gyűjtemény Győrbe kerülhessen és városom rangját emelje."
Váczy Péter gyűjteményének legjelentősebb darabjai a reneszánsz és barokk bútorok, képző- és iparművészeti tárgyak: egy XVI. század eleji spanyol csontberakásos íróláda, három XVI. századi bőr- és bársony kárpitozású karosszék, egy oroszlánlábas kör alakú asztal, egy rozettadíszes kelengyeláda, Giacomo Piazetta remekmívű, angyalalakos konzolasztala, valamint egy faragványokkal díszített olasz tálalószekrény. A nevezett műtárgyakon kívül számos más történelmi korokból találhatunk itt szórványos emlékeket, görög és római, továbbá középkori magyar régészeti leleteket, kínai terrakotta sírőrző katonát, historizáló keleti szőnyegeket, üveg, ezüst és bronz tárgyakat, kínai porcelánokat, csillárokat, falikarokat. A Magyar Ispita épületében megrendezett állandó kiállítás a történelem és a míves iparművészeti tárgyak iránt rajongók számára is számos felfedezésre méltó műalkotást tartalmaz.
A Városi Művészeti Múzeum főépülete az egykori Esterházy-palota, Győr belvárosában a Király utca és a Széchenyi tér sarkán található. A négyszintes múzeumépületben látható a közel ezer képzőművészeti alkotást magába foglaló Radnai-gyűjtemény (modern magyar művészet 1900-1950) állandó kiállítása. A tárlat a két világháború közötti magyar művészet számos kiemelkedő jelentőségű művét tartalmazza, Rippl-Rónai József, Bornemisza Géza, Egry József, Szőnyi István, Derkovits Gyula, Bernáth Aurél, Nagy István, Barcsay Jenő festészeti, valamint Medgyessy Ferenc, Borsos Miklós, Ferenczy Béni, Pátzay Pál, Vilt Tibor szobrászati alkotásait, valamint e művészek és Mednyánszky László, Kernstok Károly, Uitz Béla, Gulácsy Lajos, Hincz Gyula, Elekffy Jenő akvarelljeit, rajzait. A földszinten és az állandó kiállítással párhuzamos emeleti termekben, valamint a pincében a Radnai-gyűjteményhez kapcsolódó, vagy azt kiegészítő időszaki tárlatok váltakoznak. Az épület egykori díszterme ma művészeti rendezvények, művészettörténeti előadások, koncertek, művész-közönségtalálkozók, társművészeti rendezvények helyszíne.
Az egykori Püspöki udvarbíróház épülete 1979 óta ad otthont Borsos Miklós életműkiállításának, amely egyben a Városi Művészeti Múzeum állandó és időszaki kiállítóhelye, művészettörténeti adattára. A földszinten és emeleten látható állandó kiállítás átfogó képet ad Borsos Miklós művészeti tevékenységéről: rajzművészetéről, szobrászatáról és éremművészetéről. Az emeleten került elhelyezésre, a művész felesége, a győri születésű Kéry Ilona emlékszobája, amely eredeti berendezéssel magánéletükbe enged bepillantást.
Győr egyik figyelemre méltó műemléképületében, a klasszicista stílusban helyreállított Kreszta-házban, talált otthonra 1974-ben a Kovács Margit győri születésű keramikus alkotásaiból rendezett tárlat. Az épület emeletén és a tetőtérben elhelyezett állandó kiállítás egy része a művész ajándékaként került a város tulajdonába, más része a szentendrei Kovács Margit Gyűjtemény letéti anyaga.
A győri zsinagóga Benkó Károly pesti építész tervei alapján épült. 1870-ben avatták fel a templomépülethez kapcsolódó, kétemeletes iskolával együtt. Központi terében és karzatain 2006 augusztusától id. Vasilescu János műgyűjteménye állandó kiállításon tekinthető meg. Az épületet a Városi Művészeti Múzeum a Széchenyi István Egyetemmel közösen működteti. Impozáns, nyolcszögű térben koncerteket, múzeumi előadások, tárlatvezetéseket, kulturális eseményeket rendeznek. 2006-tól állandó kiállításként a zsinagóga épületében tekinthető meg az id. Vasilescu János műgyűjteményének legfőbb értékét jelentő Ország Lili-művek. E mellett számos kiemelkedő magyar festő és szobrász munkájával találkozunk, így Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Mattis-Teutsch János, Victor Vasarely, Anna Margit, Korniss Dezső, Gyarmathy Tihamér, Kondor Béla, Keserü Ilona, Maurer Dóra, Hencze Tamás, Deim Pál, Nádler István, Bullás József festményeivel és Schaár Erzsébet, Vilt Tibor, Székely Péter, Asszonyi Tamás szobraival.
Győr belvárosában, a Király utcában Napóleon győri tartózkodásáról(1809) elnevezett műemléképület ad helyet a Városi Művészeti Múzeum időszaki kiállításainak.
A rendszeresen megrendezett tárlatok a XX. századi és kortárs művészet témaköréből, illetve a múzeum képzőművészeti gyűjteményéből kerülnek bemutatásra.
A Városi Művészeti Múzeum öt állandó kiállítása mellett, egy időszaki kiállítóhelyet, egy grafikai műhelyt és két alkotóházat működtet. Épületeiben az állandó kiállítások mellett, párhuzamosan négy-hat időszaki tárlat látható. Évente szervezi és lebonyolítja a győri Nemzetközi Művésztelepet, kétévente a Nemzetközi Rajz- és Grafikai Biennálét. Tevékenységéhez tartozik a Művészetek utcája elnevezésű győri, egynapos összművészeti fesztivál és számos múzeumi rendezvénysorozat. Szabadidős programjai között nyaranta múzeumi és kreativitásfejlesztő képzőművészeti és múzeumi táborok, a Hajcihőség keretében rendezett manuális foglalkozások, év közben a Mokka nevű összművészeti gyermekfoglalkozások szerepelnek. Az intézmény a kiállításai, múzeumpedagógiai és ismeretterjesztő programjai, valamint széleskörű hazai és nemzetközi művészeti kapcsolatai révén fontos szerepet tölt be a régió kulturális életében.
Megjelent a Bárka 2009/5. számában