Képzőművészet

 

01_9_kult_istalo.png


Gyarmati Gabriella

 

A „9.kult_istalo”

Lóránt János Demeterrel és családjával

 

A 2007-ben Gyulán indult rendezvénysorozat, a „kult_istalo” egykor a Kilenc jól begyakorolt, de kipróbálatlan kardvágás című tárlattal vette kezdetét. 2015-ben, elérve a kilencedik szellemi-művészeti kardvágáshoz, egy különleges vállalkozás megvalósítására nyílt lehetősége a szervezőknek. A különböző művészeti ágak összekapcsolásán alapuló rendezvény programsorának szereplői mindannyian a Békés megyei származású, és jelenleg Békésszentandráson élő képzőművész, Lóránt János Demeter családjából kerültek ki. A más módon, más-más műfajban dolgozó tehetséges családtagok első ízben mutatkoztak be együtt, meglepetések sorát okozva nem csak az érdeklődőknek, de a képzőművész doyennek, Lóránt János Demeternek is.

            Az est kiemelkedő programja Lóránt János Demeter és Lous Stuijfzand kiállítása volt, amelyet Oroján István képzőművész nyitott meg: „Nem túlzok, ha azt mondom, hogy a régió, akkor sem, ha azt mondom, hogy az Alföld, de még akkor sem, ha azt mondom, hogy Magyarország egyik legjobb képzőművésze jött el hozzánk műveivel és családjával, kitüntetve a „kult_istalo” gazdáit és bennünket, akik jelen lehetünk ezen a privát rendezvényen.

Úgy festeni, ahogyan Lóránt János Demeter Munkácsy-díjas Érdemes Művész fest, ahogyan a Mester fest, csak Mednyánszky, Kohán és Tóth Menyhért tudott, így el- és alámerülni a tájban csak a költő Sinka Istvánnak adatott meg. Művei – legyenek azok festmények, rajzok, vagy uszadék fából alkotott szobrok – egyediek, sajátosak, csak rá jellemzőek, (…) és alapvető sajátosságuk, hogy drámai erővel hatnak. (…)

A föld, melyből vétettünk, sokszínű arcát mutatja képein, tapintható: lágy, puha, napszítta, repedezett, kérges-fekete, üszkös-szürke, vöröses, narancs-okkeres, ahogyan a Nap megfürdik…

Festményein a másik őserő/őselem a víz, az éltető, tisztító forrás, mely fodros, selymes, üde és dermesztő. De morcos és zord képét is megmutatja a festő.

Lóránt János Demeter átszűri a magány csöndjén ezeket az elemeket, olyan módon, hogy hozzáad némi szellemi illatot, s a groteszk fintorával képpé vagy szoborrá formálja azokat. (…)

 

02_9_kult_istalo.png

 

Lous Stuijfzandot az 1990-es években ismertem meg. Ritkaság, hogy ilyen gyorsan gyökeret verjen nálunk egy idegen országból érkezett alkotó. Megkapaszkodott ebben a földben, hollandként megtalálta a magyar tájra jellemző sajátos motívumvilágot, amelyet egyedi módon beépített művészetébe. Természeti elemekből építi objektjeit, majd bronzba önti azokat. Látva plasztikáit ebben a természetes és harmonikus közegben, a rendezvénynek helyt adó ház kertjében, olyan hatást keltenek, mintha tegnap sarjadtak volna ki a földből. (…)

Plasztikai munkáival, ahogyan festményeivel és képgrafikáival is, évek óta sikeresen szerepel országos és nemzetközi kiállításokon. (…)”[1]

            A „9.kult_istalo” összművészeti programja az alábbi szereplőkkel valósult meg:


03_9_kult_istalo.png

04_9_kult_istalo.png

05_9_kult_istalo.png

06_9_kult_istalo.png

07_9_kult_istalo.png

08_9_kult_istalo.png

09_9_kult_istalo.png

 


[1] Korábban a Munkácsy Mihály Múzeum Alföldi Tárlatának is résztvevője volt. (A szerk.)


Főoldal

2015. augusztus 25.
Kopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Markó Béla verseiBanner Zoltán: A parti őr énekeKovács Újszászy Péter verseiFekete Vince versei
Becsy András novelláiKovács Dominik − Kovács Viktor: Hideg falakBanner Zoltán: A fiam első leveleJászberényi Sándor: Az eseményhorizont elhagyása
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

        Jókai Színház Békéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.pngMMAlogoC_1_ketsoros__1_.jpg