Színházi programok



Gyulai Várszínház

H - 5700 Gyula, Kossuth u. 13.

Tel.: 36-66/463-148, 30/639-9062, Fax: 36-66/362-860

E-mail: ;

Honlap: www.gyulaivarszinhaz.hu; www.shakespearefesztival.hu

 

 

Március a Gyulai Várszínházban

 


Gazdag programmal várjuk a Kamaraterembe a kultúra és művészetek barátait márciusban. Ezzel a hónappal zárjuk az őszi-téli szezon, amely októberben kezdődött.


Március 6-án este félhéttől egy neves Békés megyei festőművész holo Hóbel László kiállításának megnyitója lesz a Kamaragalériában. A múlt század hatvanas éveiben induló békéscsabai festő a neoavantgárd egyik neves képviselője, aki művészetével az akkori rendszer elleni lázadást is megtestesítette. A „szabad élet - szabad képzőművészet" felfogás jegyében alkotók nem tartoztak a hatalom támogatottjai közé. holo Hóbel László akkor alakította ki képein saját világát, a csak rá jellemző lírai, expresszív látomásvilágot, amelynek szellemében ma is alkot. Az ő munkáiból láthatnak egy válogatást a Várszínház galériájában. Aznap este héttől Hobo lesz a vendég a színpadon, aki a hosszú évek óta sikeresen futó József Attila - estjét adja elő, amelynek címe Tudod, hogy nincs bocsánat. Földes László ezt az előadását 2005-ben mutatta be az Új Színházban Vidnyánszky Attila rendezésében. József Attiláról így vall: „Verseit úgy olvasom, mint szent könyveket, és néha mintha a saját gondolataimat látnám leírva." 34 vers hangzik el a műsorban, amelynek a zenéjét Hárs Viktor, Márta István és Nagy Szabolcs szerezték. „ Az előadásnak az a célja, hogy bevonja és továbbgondolkodásra késztesse a nézőt" - fogalmazta meg Hobo.


Március 8-án a filmklub keretében húsvéthoz közeledve levetítjük Pier Paolo Pasolini legendás filmjét, a Máté evangéliumát. A remekmű hűen követi Máté evangéliumának szövegét, a Bibliából megelevenítve Jézus Krisztus életét és keresztre feszítését. Pasolini egyedi látásmódja, a nagyszerű fő- és mellékszereplők önmagukat adó játéka szinte „dokumentum filmmé" teszik az alkotást. A film a rendkívüli líraisága, a tradicionális és modern elemek ötvözete révén méltán vált a neves olasz rendező legnépszerűbb művévé.


Március 12-én pótoljuk a februárban elmaradt színházi előadást, Spiró György Prah című darabját. Spiró György Prah című alkotása abba a sorozatba illik bele, amely bepillantást ad a magyar valóság sűrűje, mindezt sok humorral és empátiával megírva (Honderű, Csirkefej, Koccanás). Gyulán is látható volt pár éve a nagyszerű Kvartett című kamaradarab. A Prah egy házaspár életébe enged betekintést, akiknek öttalálatuk van a lottón. Az átlagos házaspár életét alaposan átalakítja a főnyeremény. Vajon sikerül-e megbirkózniuk a nagy lehetőséggel? Spiró darabját Korognai Károly és Müller Júlia nagyszerű játékával ismerhetjük meg Gyulán. A Prah előadás erénye, hogy nem akarja eltolni a produkciót sem a komédia, sem a tragédia, sem a tragikomédia felé, mert igazából mind a három kiegyensúlyozottan megtalálható benne. Ez a produkció nagy sikerrel megy jelenleg a Miskolci Nemzeti Színházban. A darabot egyébként jó néhány magyarországi és határon túli színház műsorára tűzte az utóbbi néhány évben, mindenütt elnyerve a nézők tetszését.


Március 20-án egy fesztivál nagydíjas előadást láthatnak A Gyáva címmel, amely korunk egyik nagy problémájáról, a fiatalok kábítószerezéséről szól. Két kiváló színész játssza a főszerepet, akiket Gyulán is már többször láthattak: Kovács Krisztián és Scherer Péter (utóbbi egyben a darab rendezője is). Az előadás valójában egy drogfüggő fiú monológja, amit a saját apjával való beszélgetés szakít meg néha-néha. Az előadás dokumentumokra és egy könyv szövegére épül, amelyet kábítószerfüggők írtak. Az előadás alapja kötött, de mindig fontos szerepe van az improvizációnak is, amellyel az adott előadás egyedivé válik.


Március 22-én egy rendhagyó komolyzenei koncertre kerül sor, amelynek címe Opera-Komédia. A nemzetközi karriert befutott operaénekesnő, Hajnal Kata népszerű operaáriákat énekel el bravúrosan olyan szerzőktől, mint Verdi, J. Strauss, Bernstein, Offenbach, Gilber & Sullivan, Gounod. Hajnal Kata néhány éve nem csak gyönyörű koloratúrszoprán hangjával, de szépségével is azonnal meghódította a közönséget. Nem sokáig élvezhettük azonban itthon a játékát, mert nemzetközi karriert kezdett, bejárta a világot és az USA-ban is népszerű lett. Jelenleg a szólóéneklés mellett a Britannica International School hangképző tanáraként is tevékenykedik.  Az estnek a humor részét Sándor György humoralista biztosítja, akinek jellegzetes poénjai vezetik fel az énekesnő által előadott népszerű, vidám operarészleteket. Az esten Harazdy Miklós zongoraművész működik közre.


Március 29-én egy különleges találkozás tanúi lehetnek az érdeklődők a Várszínházban. A tuvai sámán kultúrát Kanalas Éva mutatja be, aki levetíti a dél-szibériai Tuvában forgatott dokumentumfilmjét az ottani sámánok életéről, és dalokat is énekel. Az est szenzációja, hogy vendég lesz a leghíresebb tuvai gyógyító sámán, Ojun Adigzsi See - Oglu is, aki egy tuvai sámán szertartást mutat be a Kamaraterem udvarán.


Üdvözlettel:


Gedeon József igazgató

 


 

2012. február 24.
Háy János tárcáiElek Tibor tárcáiKopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Farkas Wellmann Éva: Szanatóriumi emlékvázlatokCsillag Tamás: Hazáig követnekDebreczeny György verseiBorsodi L. László versei
Banner Zoltán: Önarckép MunkácsyvalBalássy Fanni: KészülődésKiss László: EltűnőkSzil Ágnes: Poros út
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png