Bárka-körkérdés
Válaszol: Darvasi Ferenc
Mi volt számodra a 2011-es év legnagyobb irodalmi (és/vagy kulturális) élménye?
Idén is kisprózát és regényt olvastam elsősorban. Sok jó mű került a kezembe: gondolok itt Egressy Zoltán Szaggatott vonal, Balla D. Károly Tejmozi, Grecsó Krisztián Mellettem elférsz és Bodor Ádám Verhovina madarai című könyvére. Ezek voltak a kedvenceim. De örömmel olvastam Farkas Péter Johanna, Grendel Lajos Négy hét az élet, Kálmán Gábor Nova, Tompa Andrea A hóhér háza című regényét is.
A lírikusok közül Bálint Tamás, Borbély Szilárd, Farkas Wellmann Éva, Krusovszky Dénes, Marno János, Varga Zoltán Tamás és Zalán Tibor művei jelentették a legnagyobb élményt.
Az év felfedezettje számomra egyértelműen Turi Tímea volt, akiről bebizonyosodott a folyóiratpublikációi alapján, hogy kiváló, teljesen kiforrott hangú költő - remélem, minél hamarabb megjelenik a verseskötete.
Színházban keveset jártam idén, az Egyszer élünk avagy a tenger azontúl tűnik a semmiségbe (Nemzeti Színház), a Mesés férfiak szárnyakkal (Debrecen), a Roló (TÁP Színház), a Szutyok (Pintér Béla Társulat) és a Vadászjelenetek Alsó-Bajorországból (Nemzeti Színház) tetszett leginkább.
Az újabb filmek közül a Még egy év, Az élet fája, a Levegőt venni, az Akvárium, a Biutiful, a Feo Aladag rendezte Az idegen, a Köntörfalak, a Hiteles másolat, a Bibliotheque Pascal és A bőr, amelyben élek jelentett nagy élményt.
Mit olvastál az idei Bárka-számokban a legszívesebben, mire emlékszel vissza a leginkább?
Legjobban az V. Irodalmi Humor Fesztiválnak szentelt, 2011/5-ös Bárka-szám él bennem, és abból Garaczi László, Kiss Ottó, Muszka Sándor és Varró Dániel szövegei.
Az online-ról pedig kiemelném egyrészt Antal Balázs és Bódi Katalin olvasónaplóit, valamint Borbély Szilárd Lilla Presszó. Tar Sándor emlékére, Csobánka Zsuzsa Női kezek és Miklya Anna Huszonhat szürke pulóver című tárcáját.
A saját pályád, művészeted szempontjából mi(k) volt(ak) az elmúlt év legfontosabb eseménye(i), történése(i)? Szakmai szempontból hogyan tudsz visszatekinteni, hogyan zárod az évet?
Kétségtelenül az egyik legemlékezetesebb dolog, hogy megkaptam a Király István-díjat. Idén többek közt Bálint Tamással, Farkas Wellmann Évával, Grecsó Krisztiánnal, Lackfi Jánossal és Szvoren Edinával beszélgethettem irodalmi esteken. Amellett, hogy a BárkaOnline-t szerkesztem, illetve a nyomtatott Bárkába is besegítek, Varga Zoltán Tamással közösen szerkesztettem a Tanítvány folyóirat Test tematikájú számát. Ünnepi ebéd című novellám bekerült Az év novellái 2011 antológiába. Novellák mellett színház- és irodalomkritikákat, valamint interjúkat is publikáltam.
Mit vársz a 2012-es évtől általában és a személyes életed, pályád alakulása szempontjából (lesz-e új köteted például?)
Áprilisban, a Könyvfesztiválra jelenik meg a novelláskötetem a Palatinus Kiadónál. A könyv anyagát már lezártam, így a 2012-es év nagy valószínűséggel az útkeresésről fog szólni számomra.