Beszélgetések

 

 

 

Bárka-körkérdés


Válaszol: Hartay Csaba



Mi volt számodra a 2011-es év legnagyobb irodalmi (és/vagy kulturális) élménye?


A Podmaniczky Szilárd által megálmodott és létrehozott www.librarius.hu internetes irodalmi oldal egyre nagyobb népszerűsége. Olyan szerzőkkel írunk ide naponta, mint Benedek Szabolcs, Böszörményi Gyula, Vámos Miklós, Ughy Szabina, Darabos Enikő, Szeles Judit, Szerbhorváth György, Györe Balázs, Bakos András, Zelei Miklós, és persze Podmaniczky Szilárd. Olvasmányélményeim közül a legfontosabb Kertész Imrének a Mentés másként című kötete, a szinte évente újraolvasott Márai naplók, és persze a kortársaimtól kapott friss verseskötetek is, de szépirodalmon kívül szívesen olvasok történelmi tárgyú műveket, ezen belül leginkább a Szovjetunió sztálini korszakáról született könyveket keresem, nemrég jelent meg Donald Rayfieldtől a Sztálin és hóhérai, mindjárt a végére érek. Néhol elég száraz a szöveg, de rengeteg olyan infót tartalmaz, amit máshol még nem olvastam erről a sötét korszakról.


Mit olvastál az idei Bárka-számokban a legszívesebben, mire emlékszel vissza a leginkább?


Általában a verseket figyelem minden irodalmi lapban, így a Bárkában is. Vannak kedvenc szerzőim, akiket várok, szeretek, olvasok mindenhol. A Bárkánál viszont elég gyakran előbukkannak fiatalok, újak, általam eddig ismeretlenek is. Az ilyen versek mindig izgalmasak, ezeket szívesen olvasom a lapban.


A saját pályád, művészeted szempontjából mi(k) volt(ak) az elmúlt év legfontosabb eseménye(i), történése(i)? Szakmai szempontból hogyan tudsz visszatekinteni, hogyan zárod az évet?


A 2011-es Szép versekben való megjelenés egyértelműen nagy öröm, és számomra az ezzel járó budapesti dedikálás és felolvasás is fontos eseménye volt ennek az évnek. Valamint idén szeptemberben meghívottként felolvashattam a 100 ezer költő a változásért világméretű esemény hazai rendezvényén is. A folyóiratközlések is jól alakultak, de ez inkább átcsúszik 2012-re. Tíz lapnál vár megjelenésre versem, prózám.


Mit vársz a 2012-es évtől általában és a személyes életed, pályád alakulása szempontjából (lesz-e új köteted például?)


Díjakat, serlegeket és nyereményeket várok, természetesen. Valójában egy éve írom az önéletrajzi prózámat, melynek egyes epizódjait péntekenként adom közre a Librariuson, ezt szeretném 2012-ben befejezni, összerendezni, és talán 2013-ban könyv formájában megjelentetni. Verseim is gyűlnek, de nem érzek különösebb kényszert, hogy hónapokon belül új verseskönyvet adjak ki. Egy karcsú kötet persze elvileg összejönne, de jót tesz a verseknek az idő, a szelektálás. Várok a megfelelő lehetőségre. Mostanában egyre inkább az internetes megjelenés igazolódik be. A saját blogomon vagy a Librariuson egy-egy írásomat órák alatt több százan is elolvassák, míg egy verseskötet jó, ha ennyi példányban elfogy évek alatt. Ennek ellenére természetesen könyvpárti vagyok, hiszen a könyv fizikai létét nem helyettesítheti egy olyan valami, az „internet-izé", amit a nagymamám például képtelen felfogni. De igazából nekem sem megy. Mert a könyv a polcon van. Az internet hol? A spájzban? Kicsit komolyabban: a statisztikák ellenére hiszem, hogy a net nem öli meg a könyvet.

 


 

2011. december 20.
Háy János tárcáiElek Tibor tárcáiKopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Farkas Wellmann Éva: Szanatóriumi emlékvázlatokCsillag Tamás: Hazáig követnekDebreczeny György verseiBorsodi L. László versei
Banner Zoltán: Önarckép MunkácsyvalBalássy Fanni: KészülődésKiss László: EltűnőkSzil Ágnes: Poros út
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png