Hírek

 

 PIM.gif

 

Emlékkonferenciával tisztelegtek

Arany János munkássága előtt

 

Emlékkonferencián idézte meg a 200 éve született Arany János munkásságát az Anyanyelvápolók Szövetsége kedden a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM).

 

Prőhle Gergely, a múzeum főigazgatója betegsége miatt üzenetben köszöntötte a konferencia résztvevőit.

Mint a Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke által felolvasott üzenetében a jubileum kapcsán hangsúlyozta: nem szabad, hogy rutinná váljék az emlékezés, fontos, hogy az ünnepelt és az emlékezők között élő kapcsolat maradjon.

Arany János alkotásainak fundamentuma a magyar nyelv maga – mutatott rá a főigazgató, hozzátéve: fontos, hogy a kreatív nyelvhasználat példája vonzó legyen a mai diákok számára.

Prőhle Gergely emlékeztetett arra is, hogy a PIM számos programot tervez Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából, májusban nyílik például a költő munkásságát megidéző kiállítás.

A konferencia keretében mutatták be Beke József: Arany János költői nyelvének szótára című, háromkötetes munkáját Balázs Géza nyelvész részvételével.

Balázs Géza felidézte, hogy Beke József a Bánk bán-, Zrínyi- és Radnóti-szótár után készítette el eddigi legnagyobb szabású munkáját, amely 24 423 szócikket tartalmaz.

Beke József elárulta, „végső célja” mindig is Arany János volt, hiszen szülővárosában, Nagykőrösön mindenki Aranyt tartja a legnagyobb magyar költőnek.

A 3000 oldalas szótár munkálataihoz az irodalomtudós 2008-ban fogott hozzá.

Mint a szerző hozzátette, Arany János munkásságában számos olyan szó felbukkan, amelyet már nem ismer a szélesebb közönség, de bizonyos igealakok sem érthetők: a megállék szót például csaknem minden mai diák jelen idejű igének érzi.

Beke József szerint Arany János a legnagyobb szókincsű magyar költő; ha a szótár Arany fordításainak, tanulmányainak szavait is tartalmazná, a szócikkek száma a 30 ezret is meghaladná – mondta el a szerző.

 

(MTI)


Főoldal

2017. február 21.
Kontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcáiKopriva Nikolett tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Farkas Wellmann Éva: Szanatóriumi emlékvázlatokCsillag Tamás: Hazáig követnekDebreczeny György verseiBorsodi L. László versei
Banner Zoltán: Önarckép MunkácsyvalBalássy Fanni: KészülődésKiss László: EltűnőkSzil Ágnes: Poros út
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png