Marno János kapta a Quasimodo-díjat
Marno János vehette át idén a Salvatore Quasimodo Emlékdíjat a lírikusról elnevezett költőverseny gáláján. Oláh András különdíjban részesült, míg Julian Kornhauser lengyel költő, a frissen alapított, életműért járó Balaton Díjat kapta. A díjazott versek száz szerző kétszáz műve közül bizonyultak a legjobbnak.
A 67 éves, József Attila-díjas, posztavantgárd költő, Marno János A dal című költeményéért kapta meg a fődíjat. Költeménye egy végső állapotrajz, amelyben egy „fagyott hús színű” ember áll előttünk.
A 24. alkalommal megrendezett nemzetközi költőversenyen ezúttal egy különdíjat osztottak ki, amelyet Oláh András vett át a Monológ című verséért.
A Quasimodo Alapítvány egy új díjat is alapított; a Balaton Díjat csak külföldi alkotó kaphatja egy egész életmű elismeréseként. A Szőcs Géza, Szörényi László és Arnaldo Dante Marianacci összetételű zsűri idén Julian Kornhauser lengyel költőnek ítélte oda a díjat. A költő súlyos egészségi állapota miatt nem lehetett jelen a gálán.
Oklevelet kaptak: Sztanó László, Csontos János, Gyukics Gábor, Gyimesi László, Bíró Tímea, Kálnay Adél, Payer Imre, Pintér Lajos, Zsávolya Zoltán és Csendes Toll.
A hagyományoknak megfelelőn átadták a Bertha Bulcsu-emlékdíjat is. A meghívásos pályázat különdíját Bodosi György kapta.
A díjkiosztó előtt Salvatore Quasimodo Nobel-díjas költő Tagore sétányon álló emlékfájánál tartottak megemlékezést, ahol Gian Luca Borghese, az Olasz Kultúrintézet igazgatója mondott ünnepi beszédet.
„Nemcsak Salvatore Quasimodóra emlékezünk most, a kortárs versírást ünnepeljük, üdvözítő, hogy 2016 gyötrelmes világában is még mindig születnek versek. A költészet nagyon fontos, a magyarok ezt jól tudják, jobban, mint mások” – mondta Borghese.
Az Anna Grand Hotelben rendezett gálán Őexc. Paczolay Péter római magyar nagykövet hangsúlyozta: az olasz-magyar kapcsolatok jelentős építőköve a Quasimodo költőverseny.
Bóka István polgármester kiemelte, a város évről évre hitet tesz a költészet fontossága mellett, erről szól a költőverseny, amelyen ezúttal egy nemzetközi díjat is kiosztottak.
A díjnyertes verseket Oberfrank Pál színművész olvasta fel, zárásként pedig Danielo Mascetti zongoraművész adott kisebb koncertet.
A költőversenyt ezúttal is kötetbemutatók, irodalmi rendezvények kísérték. A méltán népszerű Lyukasórával indult a rendezvény. Lackfi János, Lator László, Várady Szabolcs, Lanczkor Gábor, Tóbiás Krisztián költők a holt költők világába kalandoztak el Kéri Kitty színművész közreműködésével.
Másnap a Vaszary Kávézó teraszán mutatták be a lengyel költő, Julian Kornhauser erre az alkalomra készült válogatott verseit tartalmazó kötetét. Zsille Gábor költő, műfordító hangsúlyozta: eddig egyetlen sor sem jelent meg magyarul a lengyel Új hullámos nemzedékhez tartozó költőtől, akinek munkássága kiemelkedő és meghatározó hazájában.
Szombaton irodalmi matiné keretében Arnaldo Dante Marianacci: Az elme forgatókönyvei és Madarász Imre: „Ámor és én” című könyvét mutatta be Szörényi László irodalomtörténész. Az alkalomra megjelent a Tempevölgy folyóirat legújabb száma is, benne a Quasimodo-díjas költők verseivel.
A híres olasz költő, Salvatore Quasimodo 1961-ben járt Balatonfüreden, a Tagore sétányon, gyógyulásának emlékére emlékfát ültetett és versben fogalmazta meg a balatoni tájhoz, a városhoz fűződő érzéseit. A Nobel-díjas olasz költő tiszteletére rendezik meg 1992 óta évről évre a Quasimodo Nemzetközi Költőversenyt és Költőtalálkozót, amely mind a magyar, mind az olasz kulturális élet kiemelkedő eseménye. A költőversenyre több száz magyar és külföldi pályázat érkezik minden évben, amelyek közül zsűri választja ki a legjobbakat. Az emlék-, valamint a különdíjas verset olasz nyelvre is lefordítják.
Forrás: balatonfured.hu