Ilia Mihály
Jellemrajz — III/III-as módra
Írtam én már arról itt, hogy a III/III-as megfigyelési anyagok között sok az ún. intézkedési terv, amikor a besúgókat, titkos megbízottakat eligazítják, hogy miképpen működjenek kellő hasznossággal, fölkészítik őket. A sok ilyen intézkedési terv között van egy az anyagomban, amelyik azzal a különösséggel zárul, hogy „jellemrajzot” ad rólam a begyűjtött anyag alapján. Nem pontos, de jellemző, hogy milyen mélységekig mentek a szervek a megfigyelt analizálásában, miket véltek hasznosnak későbbi terveikhez.
Csongrád megyei Rendőr-Főkapitányság Szigorúan titkos!
III/III. Osztály
Engedélyezem:
Dr.Kelemen Miklós r.vőrgy.
megyei főkapitány
Intézkedési terv
Szeged, 1981. március 12.
1974-től a „Subások” fn. csoport dossziés ügy szegedi célszemélyeként tartottuk feldolgozás alatt Dr. Ilia Mihály egyetemi docens, szegedi lakost. Mivel a csoport tevékenységében, akcióiban aktívan nem vett részt, de társadalmi veszélyessége – nacionalista platformon kifejtett ellenséges tevékenysége miatt – továbbra is fennáll, „Szerkesztő” fedőnéven személyi dosszié keretében folytatjuk tovább ellenőrzését, mely során az alábbi feladatok végrehajtását tervezzük:
1. Az ügyben jóváhagyott tervek alapján foglalkoztatott „Bajai”, „Kecskeméti”, „Lajtai” fn. titkos megbízottak pozícióját, hírszerző lehetőségeit továbbra is felhasználjuk a célszemély ellenséges terveinek, kapcsolatépítési törekvéseinek felderítése céljából.
A hálózati személyek eltérő kvalifikáltságára, érdeklődési körére, személyi tulajdonságaira való tekintettel magatartási vonalukat, a célszemély számára elfogadható politikai arculatukat úgy alakítjuk, hogy mély hírszerző lehetőségek kialakítására alkalmassá váljanak.
Felelős: hálózattartók
Határidő: folyamatos
2.A BM III/III-4 Osztály által foglalkoztatott, s a célszeméllyel jó kapcsolatban álló „Zombori” fn. tmb. hírszerző lehetőségeit megfelelően felhasználjuk a feldolgozó munkában. Negyedévenként vagy alkalmi leutaztatását megelőzően az operatív tiszttel egyeztetjük a hálózatnak adandó feladatokat. A hálózatot 3/e rendszabályon keresztül ellenőrizzük.
Felelős: Tóth István r.fhgy.
Vellai Tibor r.szds.
Határidő: folyamatos
3. Továbbra is alkalmazzuk az 1981.december 31-ig jóváhagyott a munkahelyén, valamint lakásában üzemelő E3744, E3781 számú 3/a és 3/e rendszabályokat, bizalmas megbeszélései, külföldi kapcsolataival folytatott beszélgetései, ellenséges politikai célzatú tervei időbeni megismerése céljából. A keletkezett anyagot folyamatosan értékeljük.
Felelős: Tóth István r.fhgy.
Határidő: folyamatos
4. Kül- és belföldi kapcsolatai, elsősorban az emigráció felé meglévő kontaktusa ellenőrzése céljából alkalmazzuk az ez év végéig szintén engedélyezett „K” ellenőrzést.
A nyugatról érkező ellenséges tartalmú propaganda anyagok, folyóiratok – Új Látóhatár, Szivárvány stb. – elkobzására intézkedünk.
Felelős:Tóth István r.fhgy.
Határidő :folyamatos
5. A célszemély népszerűségének, tekintélyének megingatására, kapcsolatai előtti lejáratására, személyi tulajdonságaiban rejlő negatívumok kidomborításával törekszünk bizalmatlan légkört kialakítani körülötte. Ehhez felhasználjuk az egyetemen lévő megbízható hivatalos és társadalmi kapcsolatainkat, valamint azt a körülményt, Dr. Ilia Mihály mint megbízott tanszékvezető tevékenykedik ebben az évben. A központi osztállyal egyeztetve az objektum tartó operatív tisztje, mint hivatalos kapcsolatot havonta felkeresi a célszemélyt és beszélgetéseket folytat vele, amelyek tartalmi vonatkozásait az operatív erőkön és eszközökön birtokunkba került információk alapján állítjuk össze, a konspiráció és az eszközök védelmének szigorú betartásával.
Felelős: Tóth István r.fhgy.
Zsemberi Antal r.fhgy.
6. Kiemelt figyelmet fordítunk a befolyása alá vont hallgatók leválasztására, illetve a célszemély által „tanulmányozott” fiatalok részéről bizalmatlanság keltésére. A célszemély környezetében felderített hallgatókkal differenciált, az előző pontban foglaltakkal szinkronban folytatunk beszélgetéseket leválasztásuk céljából.
Felelős: Tóth István r.fhgy
Zsemberi Antal r.fhgy.
Határidő:1981.május 30.
7. „Subások” fn. bizalmas nyomozás célszemélyei esetleges szegedi látogatásáról, valamint Dr. Ilia Mihállyal összefüggő elképzeléseikről, megbeszéléseikről, rendszabályok útján keletkezett anyagokról továbbra is folyamatosan tájékoztatjuk a BM III/III-4 Osztályt.
Azon intézkedéseinket, amely „Subásokat” érintené, összehangoljuk és egyeztetjük a központi osztállyal.
Felelős: Tóth István r.fhgy.
Határidő: folyamatos
8. Értekelő jelentést készítünk a célszemély tevékenységéről, annak hatásáról, továbbá ellenséges nyugati kapcsolatairól, azok jellegéről és tartalmáról. A jelentés alapján tájékoztatót küldünk az MSZMP Csongrád megyei Bizottsága Első Titkárának.
Felelős :Tóth István r.fhgy.
Határidő:1981.április 15.
9. Dr. Ilia Mihály ellenséges, nacionalista tevékenységéről, terveiről, elképzeléseiről folyamatosan tájékozatjuk a MSZMP Csongrád megyei Bizottsága Első Titkárát.
Felelős:Tóth István r.fhgy.
Határidő:folyamatos
A rendszabály alkalmazásának eredményessége:
A rendszabály alkalmazása igazolta, alátámasztotta a külön megadott figyelési szempontokban feltüntetetteket. A célszemély az elmúlt év során szoros kapcsolatot tartott fent külföldön élő magyar nemzetiségiekkel, valamint az országon belül élő hasonló gondolkodású személyekkel. Találkozásaik alkalmával nacionalista platformról bírálták pártunk politikai irányvonalát, kultúrpolitikáját.
A célszemély eddigi megállapításaink szerint kapcsolatai, illetve más kívülállók részére különböző nyugati – nacionalista jellegű – sajtótermékeket, valamint szamizdat irodalmakat sokszorosít, illetve ilyen cselekményekre másokat is rábír.
A célszemély marxista világnézetű, de politikai meggyőződése nacionalista alapokon áll. Társadalmi, gazdasági berendezkedésünkkel egyetért, azt támogatja. Államunk kultúrpolitikáját támadja, mert szerinte nem nyújt lehetőséget az erdélyi magyar nemzetiség kultúrájának terjesztésére, illetve a román állam kultúrpolitikájának, nemzetiségi politikájának bírálatára. A fenti témákat baráti, kapcsolati körében aktívan tárgyalja. E kérdéseket hivatali, családi környezetében ilyen mélységben nem, csak felszínesen érinti.
„Szerkesztő” céltudatos, baráti körében őszinte, nyílt, mások előtt jól konspirál. Megállapítható hogy még kapcsolatait is félrevezeti, ha azt érdeke, biztonsága úgy kívánja. Sérelmeit – legyenek azok igazak, vagy csak véltek – megpróbálja széleskörű kapcsolati körén keresztül – adott esetben még az okozó személy lejáratásával is – orvosolni.
Vérmérséklete általában nyugodt, kiegyensúlyozott, de a nacionalizmust érintő kérdésekben indulatos, lobbanékony. Modorára jellemző, hogy türelmes, bőbeszédű, az általa ellenszenvesnek ítélt személyekkel szemben lenéző.
Kimagaslóan jól képzett, kvalifikált, nagyon intelligens, szellemi teherbíró képessége, tűrése átlagon felüli. Széleskörű érdeklődési körét rendkívüli olvasási igénnyel is bővíti. Saját szakterületén, de a nacionalista témákban is országosan elismert. Nagyon jól s mélyen ismeri a szomszédos országok magyar nemzetiségeinek néprajzát, irodalmát, történelmét. Középfokon beszél angolul, alapfokon szerbül és románul.
Munkáját hivatástudattal, nagy felelősségérzettel, szorgalommal végzi. Munkatársaihoz való viszonya jónak mondható, a munkahelyi kollektívában elismert vezető szerepet tölt be. Tanítványai szeretik és bizalommal fordulnak hozzá.
Anyagi helyzete rendezett, beosztó életmódot folytat. Időnként – nagyobb könyv- vásárlások, vendégfogadások – anyagi problémái adódnak. Egészségi állapota kielégítő, krónikus hörghurutban szenved, annak ellenére, hogy nem dohányzik. Jó kondícióban van, bár nem sportol. Megjelenése ápolt, gondozott.
Ez az intézkedési terv azért különbözik a többi majdnem száztól, mert a végére kanyarított jellemrajz engem is meglepett. De menjük sorban.
Azt a felelős főhadnagyot, Tóth Istvánt életemben nem láttam, nem ismertem, egyszer jó lenne vele beszélni, ha már ennyire a gondjaira voltam bízva, megkérdezni tőle, hogyan teljesítette „őrangyali” szerepét. A másik főhadnagyot jól ismertem, hallgatóm volt az egyetemen, csak a végzése után derült ki, hogy milyen pályára edzette magát a magyar irodalom stúdiumai alatt. Szegény Zsemberi Antal fiatalon halt meg, mint az a másik hallgatóm, aki ugyanennek a szervezetnek az alkalmazásában országosan magas rangot ért el. Furcsa arra gondolnom, hogy ott ültek a tanteremben, miközben én tényleg bőbeszédűen propagáltam nekik a modern magyar irodalom érdekességeit, ők gondolatban valami másra készültek.
Az álnevű tikos megbízottak, akik itt szerepelnek, mind különös figurák voltak. A „Bajai” fedőnevű amatőr színész, rendező, levelező hallgató az egyetemen, szakdolgozóm volt, ha jól emlékszem, a csehszlováki magyar drámáról írta a szakdolgozatát. 1989 után az MDF választási propagandistája lett, RE képviselő választásának is valami ilyen szereplője volt. Meghalt fiatalon.
A „Kecskeméti” fedőnevű tikos megbízott katolikus pap volt, a legrégibb szegedi katolikus templom plébánosa, a templom tornyában lakott, ahol Tóth Béla és Annus József barátaimmal sokszor fölkerestük és bizalmas beszélgetéseket folytattunk vele például arról is, hogyan tudnánk segíteni Bálint Sándor professzoron, az ő könyveit, bizalmasabb iratait a tornyában hogyan lehetne eltenni. Kecskeméti a II. Vatikáni Zsinaton is részt vett, ahonnét szintén jelentéseket írt a szervnek. Ő is korán halt meg. A „Lajtai” fedőnevű titkos megbízott nőgyógyász volt, ma valahol a Dunántúlon praktizál, úgy hallom, hogy a kisgazda alakulatok valamelyikében politizál, őt Csapody Miklós révén ismertem meg, egyszer elvitt bennünket Erdélybe is, ahol szorgosan fényképezett bennünket, barátainkat. Hazatérése után az egész anyagot leadta a rendőrségen, mint munkája dokumentumait.
A „Zombori” fedőnevű valaki más helyeken hírszerzőként szerepel az anyagomban, magas rangú alkalmazott volt a rádiónál Budapesten, békési rokonságához utazgatott és engem is útjába ejtett, ő rajzolta le a lakásomat, azt is, hogy hol szoktam a vendégeimmel beszélgetni, nyilván a lehallgató beszereléséhez járult hozzá egy kis segítséggel. Úgy látszik, hogy utazásait fizették a szervek, hogy meglátogathasson engem. Később Teller Ede körül szorgoskodott, ő volt a Teller-levél hamisítója is. Nem tudom, hogy tudta-e, őt is, a besúgót is ellenőrizték, a 2. pontban szereplő 3/e rendszabály helységlehallgatást jelent.
A „Subások” nevű alakulat, ahová engem is „bevarrt” a Szerv, Csoóri Sándort, Kiss Ferenc irodalomtörténészt, Für Lajos történészt jelentette a rendőrség szóhasználatában, nem büszkeséggel említem, hogy csak később lettem a jelentésekben Szerkesztő, előbb én voltam a Subás.
Érdekes, hogy milyen intenzíven foglalkozott a szerv a titkos megbízottak tanításával, a megfigyelt jelleméhez, érdeklődési köréhez való hozzáigazítással.
Azt is csak innét tudtam meg utóbb, hogy az egyetemnek külön operatív tisztje volt. Rövid tanszékvezetői időm alatt nem találkoztam vele, pedig az intézkedési tervből látható, föladata lett volna információkat gyűjteni rólam személyesen.
A jellemrajz fölött nem tudok napirendre térni. Miközben az intézkedési terv elég gonosz lejáratási, kompromittálási metódusokat tervez, a jellemzésben olyan dicséretek vannak, mintha valami pályázatot akarnának megnyeretni velem. Úgy látom, hogy ennek a hangjában benne van szegény Zsemberi Antal szándéka is, aki mégiscsak hallgatóm volt, talán fölébredt benne a tanára iránti szánalom.
Naiv gondolat ez tőlem, hiszen akárhol is kapok bele ebbe a nagy halmazba, ami itt lapul az íróasztalom alatt és néha lábtartónak használom, mindenütt a megalázás, megfélemlítés, a lejáratás, a bekerítés és elhallgattatás derül ki belőle, az, hogy „nem vagyok szabad”, amikor ez történik velem.
Kapcsolódó:
Ilia Mihály rovata
— Hirdessünk, mert van kinek
— Irodalmi ünnep
— Találkozás egy emlékkel
— Milyen nyelven beszélnek a tápaiak?
— Két könyvheti emlék
— Sajtótörténet
— Tápé a világ közepe
— Itt a vége?
— "társadalmi veszélyessége jelentős"
— "A bejutáshoz valókulcsokkal rendelkezünk"
— A vers az, amit mondani kell
— Fölvillanásunk egy kis olasz tükörben
— Hatvanéves a Tiszatáj
—"Háromszéki anekdotika"
— Akik elmentek