Az Írtok ti? paródiapályázat eredményei
A Bárka folyóirat szerkesztősége október végén pályázatot hirdetett új paródiák írására. A paródiák alapját olyan kortárs költők, írók művei képezhették, akiknek írásai megjelentek már a Bárkában vagy a Bárkaonline felületén, vagy a folyóirat valamelyik rovatában hírt adtunk róluk. További elvárásainkat a kiírásban részleteztük.
A pályázatra 19 szerzőtől 27 alkotás érkezett be, és ezek eleget tettek a feltételeknek. A legsikeresebb paródiák – előzetes reményeinknek megfelelően – színvonalasak, méltóak az eredeti életműhöz, annak elmélyült és alapos ismeretét jelzik, eredetiek, humorosak, de nem bántóak. Stilisztikailag-tartalmilag egyértelmű felismerhetőség jellemzi őket.
A zsűri a szerkesztőség tagjaiból állt össze: Elek Tibor főszerkesztő, Farkas Wellmann Éva főszerkesztő-helyettes, Kiss László, a versrovat szerkesztője, Kiss Ottó irodalmi munkatárs és Szil Ágnes, a prózarovat szerkesztője értékelte a beérkezett pályamunkákat. A végső sorrend az egyes zsűritagok által megítélt pontszámok összesítésével alakult ki.
A díjazottak:
1. díj: Rimóczi László, aki Kiss Judit Ágnes műveiről írt paródiákat (300.000 forint)
2. díj: Regős Mátyás, aki Zalán Tibor és Bék Timur verseit parodizálta (200.000 forint)
3. díj: Halmai Tamás, aki Báthori Csaba és Iancu Laura költészetét választotta kiindulási alapul (100.000 forint)
Mivel további két pályázat is szorosan követte az első hármat, a szerkesztőség úgy döntött, hogy két különdíjat is kioszt:
Végh Attila (Krasznahorkai László-paródiájával) és
Horváth Viktor (Vörös István- és Tóth Krisztina-paródiáival), egyenként 50.000 forintos jutalomban részesülnek.
A beérkezett művek közül – a díjazottakon kívül – a Bárkaonline-on megjelenteti a következő szerzők műveit is: Gothárd Krisztián, Borsi Bálint, Gál János, Istók Anna, Mersdorf Ilona, Páli-Herczeg Attila és Veres Tamásné.
A díjazott írásokért kifizetett összeg egyben a megjelenés utáni honoráriumot is tartalmazza.
A Bárka ezzel a pályázattal erősíteni kívánja a kortárs irodalom kritikáját is, újfajta megközelítést kínálva; olvasásra ösztönöz, az éppen történő irodalom mélyebb megismerésére. Egyúttal még több humort, derűt szeretne csempészni az irodalomba, új szövegek életre hívásával.
Köszönjük mindazoknak, akik részt vettek ebben a kihívásban.