Megnyílt a Frankfurti Könyvvásár
Megnyitották kedd este a Frankfurti Könyvvásárt, a világ legnagyobb könyvszakmai találkozóját, amelyet a koronavírus-világjárvány miatt átköltöztettek az online térbe.
A szervezők a szükségből erényt kovácsoltak, és állhatatos munkájuk révén a vásár nem marad el, hanem átalakul, méghozzá „a sokszínűség virtuális ünnepévé” – emelte ki Monika Grütters, a szövetségi kormány kulturális államminisztere a vasárnapig tartó rendezvénysorozatot megnyitó beszédében.
A legutóbbi tervek szerint egy sor eseményt hagyományos formában tartottak volna meg, köztük a megnyitót is, de Frankfurt a napokban számos más németországi nagyvárossal együtt a járványügyileg kockázatos területek közé került. Így a nagyszabásúnak szánt rendezvény végül maroknyi résztvevővel tartott rövid ünnepség lett, amelyen több felszólaló videoüzenet formájában mondta el beszédét.
Monika Grütters a legfőbb támogató, a német kormány képviseletében személyesen vett részt az eseményen. Hangsúlyozta, hogy a vásár idei mottója, az „egyedülálló sokszínűség” (singular plurality) nemcsak az a tulajdonság, amelyért világszerte csodálják a díszvendég országot, a multikulturális és többnyelvű Kanadát, hanem az irodalom jellemzője is.
Az irodalom az emberi lét sokszínűségét a leginkább sokrétű és változatos módon bemutató művészeti formák közé tartozik, és ezzel „a megértés és az együttérzés forrása”. Az ilyen forrásokra nagy szükség van a jelenkor világában, amelyben a különbségek, az ambivalencia, a többértelműség, „vagyis a pluralizmus társadalmi valósága” egyre inkább elutasításra talál, és a világos, egyértelmű viszonyok iránti vágy az „ideológusok és autokraták” vonzerejét növeli – fejtette ki a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.
A vásár 75 éves történetében először a standok helyett úgynevezett digitális kirakatok lesznek, amelyeket a buchmesse.de portálon rendeznek be. A megjelenési lehetőségre a világ 85 országából 2800 kiállító jelentkezett.
Az utóbbi évtizedek hagyományai szerint a rendezvény az első három szakmai nap után irodalmi fesztivállá alakult át, amelyen több ezer könyvbemutatót, felolvasást, pódiumbeszélgetést, író-olvasó találkozót rendeztek a vendégeknek. Az idén ugyan jóval kevesebb ilyen esemény lesz, de az internet révén a világon bárhol be lehet majd kapcsolódni.
(MTI)