Papírhajó - Primér/Primőr

 Kir__ly_Eszter__Mer__nyi_Zita_t__ja_.jpg

 

Király Eszter

Kelemen és a sebváltó

– autós mese –

 

Mindazoknak, akikkel kölcsönösen átvettük egymást megőrzésre.

 

 

               Előhang

 

               Egyszer egy garázsban egy kis Fiat Punto

               esti mesét kért, mert álmos volt a lurkó.

               Apja, Cinquecento mellé parkolt, s kérdte:

               „Milyen kaland legyen a kettőnk meséje?”

 

               „A gonosz Smart Vader és ToYoda mester!

               Matiz s Skodaország: azt mondd el még egyszer!

               Vagy inkább egy újat!” „Hékás! Ez több válasz.

               A zörgős nagypapa, tudod, az Ötszázas,

 

               ránk hagyott egy mesét: hegyes fülekre vár.

               Ükapádról szól, s apáról fiúra száll.

               Hallgasd hát!” A Punto lámpája csillogott:

               így lesznek apával mesében cinkosok!

 

               1. ének

 

               Hol Volvo, hol nem Volvo… mindegy, mesélem!

               Messzi Borsod-Abaúj-Zemplén megyében

               sütőtökkel megrakodva, narancssárgán,

               bánatosan álldogál egy ramaty járgány.

 

               Apró autó, utolsó a tornasorban.

               Oldalán karc, kárpitján meg kólafolt van.

               Ez itt ő: Kelemen, egy aprócska Polski,

               aki – mi tagadás – hajlamos nyafogni.

 

               „Tökmaghéjban úszó piaci csotrogány…

               Sose fényeztek, nincs gazdám, se jó komám.

               Féltengely, két ajtó, ütött-kopott felni…

               Mikor fog Kelemen bárkit érdekelni?

 

               Másnak szórakozás csak bennem a beltér!

               Sokjóember – mondják – kishelyeniselfér!

               Kocsikázós jókedvüket nem szánják rám,

               el se tudják olvasni a rendszámtáblám.

 

               Szeretném életem egy picit felrázni.

               De szívesen lennék tűzpiros Ferrari!

               Száguldó büszkeség, lehagynám a szelet!

               Utasokat vinnék sütőtökök helyett,

 

               csatár s díva hetyeghetne ülésemen,

               s nem merítené le akksim a félelem,

               hogy nem vagyok más, csak vacak, bús düledék,

               kisnarancs, töktragacs, mihaszna kézifék!

 

               Színem piszkos-okker, legfeljebb mandarin…

               Az táltos paripa, s rőtvörös, karmazsin!

               Ha Ferrari volnék, s nem ily félénk, dőre,

               bátran kacsinthatnék minden szélvédőre.”

 

               Köztudott: ha szívünk megesik magunkon,

               legjobb, ha cselekszünk – vagyis én azt mondom –,

               s ezt megelőzően töprenkedni sem árt.

               Polskinknak e módszer kiválóan bevált.

 

               „Picuri Zsigulit, lám, a Csiga Zsigát

               Fordabbá tették a fordítóirodák.

               Hű, mekkora ötlet! Egy percig se szőrözz:

               iparkodj, Kelemen, egy jó szerelőhöz!

 

               Indulj mihamarabb, mert nincs, aki elvisz!

               Jaj, de sok az autó, s oly kevés a szerviz!”

               Útra kelt hát tüstént, azon nyomban, rögtön.

               A továbbiakban, hogy hová ment: közlöm.

 

               2. ének

 

               Kis filózás után – mert bölcs kocsi így tesz –,

               nagyáruház felé villogott az index.

               Terebélyes, lármás, idegen a pláza.

               Bizony meg-megcsörrent a Polski alváza.

 

               Óriásplakátokról csábít Klaudia:

               díva ő, a föld legvonzóbb Audija.

               Jean Renault, Chevy Chase, Leo DiCabrio

               az autósmozikban! Kedvezmény, akció!

 

               Villanyautók, dzsipek, kombik meg hibridek,

               mindenki vásárol, s mindenki síkideg. 

               Alacsony fogyasztás itt bizony nem előny.

               Tobzódtak a kocsik, mint bocik a legelőn.

 

               A nagy forgatagban megállt egy matróna

               Kelemennel szemben. Megvolt vagy hat tonna,

               kerek volt s rózsás, mint szalámi a pizzán.

               Egy kissé réveteg. Ránézésre Nissan,

 

               ám közelről feltűnt: nemcsak mendemonda,

               ez a dundi donna Amanda, a Honda.

               Egy rangos merengő, akinek álma sok,

               s kedvenc regéje a Smartur és Lancialot.

 

               „Jó napot, a nevem Kispolski Kelemen.

               A legközelebbi ferrarist keresem.

               Vagyis… egy szerelőt. Ismersz erre olyat?

               Mármint, aki főleg Ferrarikat fogad?”

 

               Hűtővíz-cseppektől harmatos tekintet.

               Jobbra nézett a hölgy, s bágyadtan legyintett.

               „Amarra van egy. De ne fűzz hozzá reményt:

               nem kedvelik ott a magadfajta legényt.”

 

               Felderült a Polski, zakatolt a szíve,

               nem számított ilyen fürge örömhírre.

               „Köszi szépen, Lédi! Kísérjen szerencse!”

               Ábrándos úrnőnk csak sóhajtott szepegve.

 

               Négyesbe kapcsolt, és viharzott Kelemen,

               robogott a Polák, mint Merci, hevesen.

               Nem hagyta nyugodni a fülébe bújt nesz:

               ha ő jobbra fordul, a sorsa is úgy tesz.

 

(A szerző portréját Merényi Zita készítette.)


 

Főoldal

 

2022. szeptember 01.
Kovács Dominik és Kovács Viktor tárcái Barnás Ferenc tárcáiSzakács István Péter tárcáiKollár Árpád tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Petres Kincső: Égetett szienaGulyás Gábor: Kereszteződések
Csillag Tamás verseiKiss Judit Ágnes verseiGyőrei Zsolt: Ballada hajdanvolt mestereimrőlEgressy Zoltán: A remete
Banner Zoltán: JutalomjátékZalán Tibor: Papírváros 5 – betegen-szilánkBalássy Fanni: Tebenned hittemKiss Ottó: Fekete kapu, rozsdás szög
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

        Jókai Színház Bekescsaba.jpgnka-logo_v4.pngmka_logo_mk_logo.pngpk__-logo_hun-01.pngMMAlogoC_1_ketsoros__1_.jpg