Papírhajó - Füttyögés és nahátozás

Budapest_OFF.jpg

 

Nagy Eszter

Az én Budapestem is

 

Budapest az otthonom. Már kábé vagy tíz éve nem jártam otthon. És valószínűleg már soha nem is fogok. Nem gondoltam volna, hogy azzal, ha elhagyom, egyúttal fokozatosan megszűnik létezni. Azt hittem, hogy a fapados transzfer teleportkapuján zsebre dugott kézzel kisétálva bármikor visszatérhetek oda, ahonnan elindultam. Hát nem. Az a város, amit én ismerek, már nincs, vagyis van, csak nem úgy, ahogy én ismerem. Egy átutazó lettem a turisták között, aki viszonylag sok helyi lakost ismer személyesen. Ez a különös tapasztalat ahhoz vezetett, hogy a gyerekeknek lelkesen hordok össze mindenféle könyvet, ami kifejezetten nekik címezve mutatja be a várost. Így nem is volt kérdés, hogy a polcról nem hiányozhat a böngészők, közlekedős történetek, pestimesék mellől a nemrégiben megjelent kortárs novellagyűjtemény, a Budapest OFF sem.

Bevallom, mindenre számítottam, de arra nem, hogy rögtön az első történetben szembejön velem régi barátom, Zsiráf, mint a Szimpla környékén tevékenykedő szuperhősnő. Oké, más nevet kapott Berg Judittól, és az időszak sem ugyanaz, mint amikor még mi hajdanán, de akkor is. Az ott a Zsiráf. Tényleg ő az. És ha ő benne van, akkor minden más is helyet kaphatott a kötetben, akár még az én Budapestem is, ugyebár...

Tizenhárom fővárosi helyszín elevenedik meg tizenhárom történetben, tizenhárom kortárs szerző elbeszélésében. Közös bennük, hogy az események mindig egy kamasz nézőpontjából látszódnak, így a kíváncsisággal keveredő érzékenység meghatározó a történetmesélés szempontjából. A perspektíva állandó billegésben van a kezdeményezés és a visszahúzódás, a külvilág és belső kozmosz határán. Talán emiatt a vibrálás miatt veszi észre szemük azokat a dolgokat, amik fölött mi, a rohanó, kliséinkbe ragadt felnőttek elsiklunk. A szereplőkön keresztül egy másik város elevenedik meg, ahol elfeledett homlokzatdíszek, történetüket vesztett régi városfalak, harangzúgás, egy üveg reccsenése vagy a tompa puffanás új jelentéssel töltődnek föl. Ezek a jelentések azonban, ha mégoly szembeszökő jelenségtől is származnak, mint mondjuk a Rózsaszín Felhőkarcoló, akkor is csak az adott kamasz számára érthetőek. Így a szereplők és a város állandó kölcsönös függésben vannak egymással, egyik sem létezhet a másik nélkül.

Akárcsak szerzőik, a szövegek is műfajilag sokszínűek, a realisztikus történetek mellett találunk legendát, mesét, időutazós novellát, de disztópiát is. Kicsit emlékeztet ez a városi barangolásra, amikor az ember nem tudhatja, mi várja a következő sarkon befordulva. Itt is ez történik, fejezetről fejezetre haladva olykor akkora a váltás, hogy az olvasó óhatatlanul elvéti a lépést a két darab között, és eltart egy ideig az átkapcsolás, amire, rövid történetek révén, egyébként sem sok idő marad. Ez a botladozás eklektikussá teszi a válogatást, arra ösztönözve az olvasót, hogy válassza ki azokat a történeteket, amelyek közelebb állnak hozzá. Ez egy gyűjtemény esetén semmiképpen nem baj, sőt, furcsa is lenne, ha az összes történet egyformán tetszene mindenkinek. Ezt a formai és stiláris forgatagot szépen fogják össze Kárpáti Tibor minimalista pixel-illusztrációi, amiben valahogy Budapest minden arca, klasszicistától a modernig, simán megtalálja a helyét.

 

Budapest OFF – Kortárs novellák, szerk. Kovács Eszter – Péczely Dóra, Kárpáti Tibor rajzaival, Pozsonyi Pagony, 2018, 228 oldal, 2990 Ft

 


 

Főoldal

2019. április 30.
Háy János tárcáiElek Tibor tárcáiKopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcái
Fiumei forgószínpadTörténetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárja
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Szokolay Domokos verseiDávid Ádám verseiSzeder Réka verseiGyőri László versei
Grecsó Krisztián: Apám üzentGrecsó Krisztián: Apám üzentBanner Zoltán: Önarckép MunkácsyvalBalássy Fanni: Készülődés
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png