Olvasónapló

 

szorongastol

 

Csepcsányi Éva

 

A szabadság útján

 

Pál Feri atya legújabb könyve, A szorongástól az önbecsülésig szentimentalizmustól, fellengzős „papolástól” mentes útmutatás, mely igyekszik különbséget tenni a sebzettség vezérelte és a teljesség vezérelte élet között, megértéssel, szaktudással és együttérzéssel fordulva korunk embereinek legégetőbb problémái felé.

Módszeresen, a mindennapokból kiragadott élethelyzeteken, zen mesterek, rabbik példabeszédein, szépirodalmi művekből vett részleteken keresztül mutat rá az embert megkötöző félelmekre, szorongásokra, sebzettségekre. Nyíltan, egyszerű szavakkal beszél saját életútjáról, gyerekkori félelmeiről, nehézségeiről is, ezek még hitelesebbé és emberközelibbé teszik a könyvet. A humor, az önirónia és a fiatalok szlengjétől sem mentes szójátékok tompítják a súlyos, komoly témák élét.

Közvetlen és realista, figyelembe veszi a különböző lelkialkatú, személyiségű emberek korlátait és lehetőségeit, illetve számol a családból hozott esetleges sérelmekkel, terheltségekkel, nem kíván mindenkiből varázsütésre „szentet” kreálni. Nem bocsátkozik irreális és idealista eszmefuttatásokba, nem csak a részproblémákat, az élet egy-egy szegmensét akarja kezelni, vagy vigaszt nyújtani különböző fájdalmakra, sérelmekre, hanem a teljes embert kívánja gyógyítani. Nem erőszakos parancsokkal, utasításokkal, hanem elsősorban az ember belső életének irányt mutató utak felmutatásával ad példát: „Azt is mondhatnánk, hogy a személyes életútnak az a kulcsa, hogy az addig begyűjtött szenvedéseinkre és sebzettségeinkre milyen választ adunk, és azokban milyen értelmet találunk.”

Az egészséges önbecsülés felé irányítja az olvasó figyelmét, ebben látja a teljes élet egyik kulcsát. Ugyanis az önbecsülés nyújt segítséget abban, hogy megfelelően kommunikáljunk másokkal, szabadon és helyesen fejezzük ki érzéseinket, el tudjuk viselni a csalódást, a vereséget, ne vállaljuk túl magunkat se a munka, se a magánélet területén. Az egészséges és önfeledt élet egyik záloga sérelmeink, gyerekkori traumáink, aggodalmaink és félelmeink forrásának felismerése, az életutunk tudatos, reflektált vezetése: „Egyszer csak rájövünk, hogy lenyűgöző szabadság lakik bennünk. A kérdés csak az, föl tudunk-e onnan hozni valami kincset a hétköznapi realitás világába.”

A szorongástól az önbecsülésig könyv olyan racionális, a mentálhigiénén, a szerző személyes élettapasztalatain és pasztorális munkáján nyugvó szabadság-utakat kínál, melyek a hiányosságok, tökéletlenségek, gyengeségek feldolgozásán, elfogadásán és korrigálásán keresztül vezetnek az önbecsüléshez, az önmagunkkal kibékült, boldogabb és kiteljesedett élethez.

Az általa kínált legkézenfekvőbb szabadság-út a kibeszélés, feltárás, ha szükséges szakemberek – lelkipásztor, pszichológus, pszichiáter – segítségével, azután a megbocsátás, kiengesztelődés, és annak a ténynek az elfogadása, hogy a múltban nem lehet mindent a helyére tenni, korrigálni, viszont nagyon is lehetséges a már felismert és tudatosított sebekkel együtt élni, nem mártírként, hanem tudatos, önmagunkért és másokért felelősséget vállaló felnőtt emberként. 

 


 

Főoldal

 

2013. július 30.
Kopriva Nikolett tárcáiKontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcái
Erdész Ádám: Változatos múlt ismétErdész Ádám: Melyik a járható út?
Boda Ábel: OperettrománcMindák Dániel: Csokitorta
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Grecsó Krisztián: Középkorú szerelmesversBecsy András: FelhőszakadásPál Dániel Levente verseiBálint Tamás: Máj hagymalekvárral
Kiss László: Az olvasásOberczián Géza: EgyedülKovács Dominik – Kovács Viktor: Lesz majd mindenKontra Ferenc: A dalmaták fehéren születnek
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png