Szepesi Dóra
„Egy jó történet sosem ér véget!”
75 éves a Móra Kiadó
Az Ifjúsági Kiadó jogutódja, az ország első gyermekkönyvkiadója, szellemi és alkotóműhelyként működött, itt jöttek létre a hazai gyermekirodalom legfontosabb alapművei: Janikovszky Éva, Kormos István, Lázár Ervin, Szabó Magda, illetve Szepes Mária történeteit a mai gyerekek is élvezik, nagyon sokan be tudják fejezni az adott meséhez tartozó mondatokat. Elismert képzőművészek illusztrációi gazdagítják a klasszikus köteteket, így például Reich Károly Vackorját vagy F. Győrffy Anna Pöttyös Panniját ma is felismerik az ovisok, de az olvasók könnyen felidézik Hincz Gyula Bóbita-illusztrációit vagy Réber László jellegzetes rajzait is. 1958-tól ismeretterjesztő könyvek is bekerültek a portfólióba. A nagy múltú cég élete felét egyeduralkodóként töltötte, a rendszerváltás előtt nem volt versenytársa, és több generációnak adhatott egy teljesen közös tudásbázist. Kovács Zsanett, marketingvezető köszöntőjében azt is elmondta, igyekeznek vigyázni arra a hatalmas kincsre, amit kaptak, majd levetítették a Móra történetéről összeállított rövidfilmet.
Az 1957 óta immár Móra néven működő könyvkiadó több krízist is átvészelve él és virul – kezdte ünnepi megszólalását Janikovszky János elnök-vezérigazgató, aki születése óta a Móra bűvkörében él; felnőttként, édesanyja, Janikovszky Éva kérésére vett részt a magánosításban, először igazgatósági tagként kisebbségi, majd többségi, 2014 óta egyedüli tulajdonosként, 17 éve vezérigazgatóként. A kisfilmben is látható, a Móra Kiadó nem alszik, az elmúlt időszakban is tevékenyen dolgoztak, cégeket vettek, raktárat építettek, munkatársakkal bővültek. Kivételes eset, hogy egy cég hét évtizeden át piacvezető tud maradni! A Móra 75 éve márkanév is, a minőségi, tartós, megbízható gyermek- és ifjúsági könyv szinonimája.
A kiadó korábbi főszerkesztője, Balassa Anna pontosan 75 éve tanult meg olvasni, azóta ez a szenvedélye, fő foglalatossága. Mesélt a Mórában szerzett tapasztalatairól, emlékeiről, hozzátéve, hogy minden könyvből megmarad az emberben valami, és az általában jó. Erős közös gyökérnek, kultúrkincsnek, gyerekkorból eredeztethető őstudásnak nevezte ezeket olvasmányélményeket Lovász Andrea, a kiadó új főszerkesztője. Mint mondta, a remekművekből összeálló gyerekirodalmi bázis ma is megállja a helyét, és felnőttkori kommunikációnk alapja lehet. Kivételes helyzetű a Móra Kiadó, mert ő kezeli ennek a mesekincsnek a jelentős részét, ha úgy tetszik, a kiadó Magyarország első közösségi platformja, amelybe újabb és újabb generációkat szeretnének bekapcsolni; a klasszikus műveket új vizualitással, új formátumban vagy akár új funkciókkal kiegészítve juttatnák el a ma és a jövő gyerekeihez. Másrészt szeretnének a kortárs magyar irodalom színe-javából újabb és újabb műveket, szerzőket és ikonikus mesehősöket kanonizálni – remélve, hogy újabb 75 év múlva is lesznek még könyvolvasók, merthogy – ahogy a szlogenben olvassuk: „Egy jó történet sosem ér véget!”.
Erre a jubileumra állítottak össze „Móra 75” ötfogásos könyvmenüt a KönyvBár tulajdonosai, Béky Ildikó és Szalay Gábor, Micimackó kitűnő desszertjét a résztvevők is megkóstolhatták. A kiadó tervei közt szerepel egy, a 75 évet felidéző antológia, egy meglepetéskiadvány, és készül egy online gyermekirodalmi naptár; a kicsik kedvenc mesehőseikkel is találkozhatnak a február 22-i családi napon. Tavasszal részt vesz a kiadó a Csíkszeredai Könyvvásáron, ősszel gálaestet szervez partnerei számára. Továbbá együttműködik könyvtárakkal, az Azolo (Az olvasás órája) programmal, valamint az UNICEF-fel. A Magyar Színházzal Harisnyás Pippi 80. és Fekete István 125. születésnapja alkalmából közös élménynapot rendeznek.