Helyszíni tudósítások

 

 Oláh András

 

A szabadság határai…

(Beszámoló az 52. Tokaji Írótábor eseményeiről)

 

Hihetetlen, hogy múlik az idő… Most döbbentem csak rá, hogy épp 30 évvel ezelőtt, 1994-ben vettem részt először a Tokaji Írótáborban. Akkor persze még lényegesen nomádabb viszonyok között került sor erre a nagy hagyományokkal bíró találkozóra, de megadó belenyugvással használtuk a kollégium agyonnyűtt ágyait, és remekül éreztük magunkat az udvaron felállított katonai sátor alatt is. Ehhez képest ma már klímaberendezésekkel ellátott panziók biztosítják a szállást, és a legendás Rákóczi Pince terasza ad otthont a rendezvénynek.

 

01_Megnyit___a_R__k__czi_Pinc__ben.jpg
L. Simon László, az Írótábor elnöke, Makai Gergely birtokigazgató,
Kéri Szabolcs, a Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora

 

Az viszont meglepetést okozott, hogy Tokaj központi része munkaterületté van nyilvánítva, ugyanis az ott található épületek teljeskörű felújítása zajlik. Egy olyan városkép kialakításának a folyamata vette kezdetét, ami majd visszaidézi a település egykori természetes varázsát. A munka előre láthatóan két évig tart. Minderről Posta György polgármester úr tájékoztatta a tábor résztvevőit a Rákóczi Pincében tartott tábornyitó rendezvényen.

A pince – talán mondanom sem kell – zsúfolásig megtelt. L. Simon László köszöntötte a résztvevőket. Az írótábor hivatalos megnyitását ezúttal Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos vállalta magára, de szót kapott Mankovics Tamás, a Tokaji Nemzetközi Művésztelep a vezetője, valamint Kéri Szabolcs, a Tokaj-Hegyaljai Egyetem rektora és Makai Gergely birtokigazgató is, aki némi borkülönlegességgel igyekezett még oldottabb hangulatot varázsolni.

A nyitórendezvényen valóságos hölgykoszorú vett körül. Kelemen Erzsébet és Lőrincz P. Gabriella társaságában hallgattam L. Simon László tájékoztatóját, aki külön is felhívta a figyelmet arra a szervezői szándékra, ami a tábori program megújítására irányul, s amelynek egyik fontos eleme, hogy a hagyományos előadásokat immár minden területen kerekasztal-beszélgetések váltják fel. Az ötlet kétségkívül hasznosnak bizonyult, hiszen az ilyen típusú eszmecserék sokkal inkább képesek fenntartani a figyelmet, mert eleve garanciát biztosítanak az izgalmas viták vagy párbeszédek kialakulására. Ennek fényében már nem is volt meglepő, hogy a Rákóczi Pince terasza – ahol ezek a diskurzusok folytak –, szinte mindig teltházzal üzemelt.

A helyszín – bár a hőmérséklet végig 30 fok fölötti maradt – már csak azért is kiválónak bizonyult, mert a programok közötti szünetek – némi borozás vagy kávézás mellett – alkalmat adtak baráti társalgásra vagy szakmai eszmecserére is.

Mindemellett már az első nap remek irodalmi és zenei élménnyel gazdagította az érdeklődőket. Az este folyamán ugyanis előbb a határon túli irodalom képviseletében felvidéki Nagy Erika és Hodossy Gyula, a kárpátaljai Lőrincz P. Gabriella, az erdélyi Czilli Aranka és Sántha Attila, valamint a délvidéki születésű Kollár Árpád olvastak fel műveikből, majd a mexikói és magyar előadókból álló Volver La Vida együttes koncertjét hallgathattuk. Hatalmas élmény volt. Érthető, hogy a rendezvény után sem oszlott fel a társaság. Éjfélig folytatódtak a beszélgetések.

 

03_Hat__ront__li_magyar___r__kas__sa.jpg
Kollár Árpád, Czilli Aranka, Sántha Attila,
Nagy Erika, Lőrincz P. Gabriella és Hodossy Gyula

 

Másnap aztán arra is fény derült, hogy mennyire remek ötlet volt a délelőtti programok félórás csúsztatása a korábbi évek gyakorlatához képest. Ezúttal nem kellett kapkodva ébredni, maradt idő a reggeli békés elfogyasztására, kávézásra is.

A délelőtti első kerekasztal-beszélgetés témáját a gyermekvédelmi törvény könyvkiadásra gyakorolt hatása adta („Szépirodalmi könyvkiadás a gyermekvédelmi törvény tükrében”), de a vita résztvevői – ahogy az várható is volt – ennél mélyebb boncolgatásba fogtak. Erős Kinga, Mészáros Sándor, Bán János, Szabó Tibor Benjámin, valamint a beszélgetést moderáló L. Simon László abban messzemenően egyetértett, hogy egy ilyen jellegű jogszabályra szükség volt, a törvényalkotó jószándékát senki nem vonta kétségbe, hiszen a szülők ma már sajnos nemigen tudják ellenőrizni, hogy gyermekük mit olvas, mihez fér hozzá. Ráadásul a téma – amint azt L. Simon László is leszögezte – már jó ideje jelen volt a politikában, és a pártok szavazatgyűjtésre használták a szabályozás hiányát. Vitatható pontok, hézagok azonban továbbra is maradtak. Szabó Tibor Benjámin álláspontja szerint túlságosan átszexualizált a társadalmunk, ám úgy véli, mindez nem a könyveken múlik.

05_Sz__pirodalmi_k__nyvkiad__sr__ben.jpg
Bán János, Szabó Tibor Benjámin,
Mészáros Sándor, Erős Kinga, L. Simon László

 

Mészáros Sándor is hasonló véleményt fogalmazott meg. A törvényből az ésszerűséget hiányolta, és hangot adott azon meggyőződésének, miszerint a képkultúra sokkal nagyobb befolyással bír a mai fiatalokra, mint a nyomtatott irodalom. Erős Kinga mindezt megerősítette: kutatási adatokkal igazolta, hogy a 25 év alatti fiatalok esetében sokaknál kimutatható a például a pornófüggőség. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a kapkodva összeállított törvénycsomag egyelőre nem hozta meg a várt eredményt, s bizony most úgy tűnik, hogy a fürdővízzel kiöntöttük a gyereket is. Bán János arra téves értelmezésre figyelmeztetett, hogy a törvény nem tiltja az említett tartalmak kiadását, csak az érintett gyermekek hozzáférését korlátozza azzal, hogy ezek a könyvek például csak befóliázva kerülhetnek a könyvesboltok polcaira.

Elhangzott az is a beszélgetések során, hogy nem Magyarország az egyetlen, amely szabályozni próbálja a rendszert. Számtalan ország – köztük az USA is – tett erre kísérletet.

L. Simon László szerint a törvényhozók célja a különféle szankciók révén elsősorban a propagandisztikus szándék megakadályozása volt.

Bár az időkorlátok miatt a vitát be kellett fejezni, de a felvetett probléma még visszatért az egymás közötti beszélgetések során – igazolva azt, hogy valóban érdemes volt napirendre tűzni.

A következő téma kicsit szárazabbnak ígérkezett („A tudományos könyvkiadás jövője és a kultúrafinanszírozás intézményi háttere”), nem csoda, hogy némileg megcsappant a hallgatóság száma, de aki némi folyadékkal fölszerelkezve mégis ott maradt, nem csalódott.

Az eszmecsere résztvevői – Gyenes Ádám (L’Harmattan Kiadó), Richly Gábor, az MMA főtitkára, Tóbiás Krisztián (Tempevölgy), moderátori szerepben pedig Konkoly Dániel – abból az alaphelyzetből kiindulva, hogy a világ láthatóan túlnőtt a papíralapú levéltári és könyvtári kutatásokon, azon körülményeket vizsgálták, elemezték, miként lehet ezt a problémát kezelni digitális tartalmak és adatbázisok létrehozásával. Ehhez több – már működő – példát is fölmutattak.

 

06_A_tudom__nyos_k__nyvkiad__s_v__je.jpg
Richly Gábor, Gyenes Ádám, Tóbiás Krisztián, Konkoly Dániel

 

Abban mindenki egyetértett, hogy a világ az elmúlt évtizedekben a mesterséges intelligencia révén hatalmasat lépett előre. A cél az, hogy ezt felhasználva az adatbázisok – nyelvtől, országtól függetlenül – minden kutató számára elérhetők legyenek. Persze itt is vannak pontok, amelyekre figyelmeztető jelként tekinthetünk. Ilyen a skandináv példa, ahol a tudományos publikációk hosszú évek óta angol nyelven születnek, ami oda vezetett, hogy ezekben az országokban a tudományos szaknyelv elcsökevényesedett.

A beszélgetés során többször is elhangzott, hogy a mesterséges intelligenciára ne a köznyelvi értelemben vett intelligenciaként gondoljunk, hanem eszközként tekintsünk rá. Hangsúlyozták azt is, hogy ez egy bizalmon alapuló rendszer – s így is kell kezelnünk.

A nap további része a társművészetek társaságában telt. A délután folyamán előbb a Világörökségi Bormúzeumba zarándokoltunk át, ahol a Tokaji Nemzetközi Művésztelep kiállítását tekintettük meg, amelyet Vári Fábián László nyitott meg. Majd a FISZ felolvasóestjére került sor, amit különlegessé tett az a tény, hogy Turczi István ezúttal a Fiatal Írók Szövetségének alkotóit állította a Parnasszus folyóirat centrumába, így a közönség a folyóiratban is nyomon követhette az itt megszólaló alkotókat (Endrey-Nagy Ágoston, Katona Ágota, Nagy Balázs Péter és Bordás Máté – a moderátor Konkoly Dániel volt).

 

09_A_FISZ_felolvas__estje.jpg
Nagy Balázs Péter, Bordás Máté, Katona Ágota,
Endrey-Nagy Ágoston, Konkoly Dániel, Turczi István

 

Este pedig Kubinyi Júlia, Szokolay Dongó Balázs és Balogh Kálmán adott remekbeszabott koncertet.

A két rendezvény között került sor a hagyományos futballcsatára: a Kukorelly Endre által vezényelt íróválogatott a tokaji önkormányzat csapatával mérte össze erejét. A tavalyi kudarc után szerencsére talpra tudtunk állni: remek taktikával 6:4 arányú győzelmet aratott az írócsapat. A mérkőzést – miként a többi rendezvényt is – egyenes adásban közvetítették az interneten. A szpíker szerepét ezúttal is L. Simon László vállalta magára, aki a már klasszikusnak számító Szepesi Györgyhöz hasonlóan teljes átéléssel kommentálta a pályán és a lelátón történteket.

 

08_Futballm__rk__z__s.jpg
A futballmeccs szereplői közül csak
a játékvezető ismerhető fel (Gáspár Ferenc) 

 

A győzelemre inni kell! Ez a tétel egészen konkrétan megfogalmazódott, ugyanis a nap zárásaként több pincészet is megismertette a tábor lakóit a saját borkülönlegességeivel. Ezúttal 8 borászat (Benkő Borház, Erzsébet Pince, Dobogó, Hétszőlő, Pinceköz, Paulay Borház, Péter Pince, Hímesudvar) 8 féle termékével találkozhattunk. A finomabbnál finomabb borok mellé Kubik Anna színművész szervírozott a hallgatóság számára néhány érdekes bortémájú verseket.

Talán mondanom sem kell: éjfél is bőven elmúlt már, amikor végre elcsendesedett Tokaj.

A zárónap programja az Örökség Kultúrpolitikai Intézettel együttműködve zajlott. Az izgalmas témát (Véleményszabadság a nyugati művészeti életben) Mezey Katalin, Gulyás Gábor és Tallai Gábor vette górcső alá. A beszélgetést Gulyás István igyekezett mederben tartani.

Természetesen a hazai művészeti életre vonatkozó megállapítások sem maradhattak el. Így egyebek mellett szóba került a három „T”-vel szimbolizált aczéli kultúrpolitika is.

Mezey Katalin – aki Kálomista Gábort helyettesítve, beugróként szerepelt a vitában – mindjárt az elején leszögezte, hogy mindig is voltak tabunak minősülő témák, s a cenzúra mellett az öncenzúra is működött. Emlékeztetett továbbá arra is, hogy 1989-ben milyen szabadságábránddal nyitottunk a nyugat felé, ám azóta már számtalanszor megtapasztalhattuk, hogy sajtónyilvánosság nyugaton is befolyás alatt áll, ezért inkább a „sajtó- és médiahazugság szabadságáról” beszélhetünk.

Tallai Gábor Tocqueville-t idézte, aki amolyan jövőbe látóként már 1841-ben vizionálta a jelenkor abszurd világát. Gondolkodni nagyon nehéz, ezért sokan az egyszerűbb megoldást választják: inkább ítélkeznek. A jelenkor másik defektjét abban látja, hogy míg a görög filozófia alapja a kételkedés volt, a mai világ azt várja el, hogy ne kételkedjünk, hanem fogadjunk el mindent úgy, ahogy van. Ezt erősítette meg Gulyás Gábor is, aki arról beszélt, hogy a cenzúra újabb és újabb formáival kényszerülünk szembesülni, s hozzátette, hogy a szabadság mindig kötöttségek között jelenik meg.

Mezey Katalin végezetül Karácsony Sándort idézte, aki kifejtette, hogy a „hazugság fogja sírba tenni Európát”.

A délelőtti programot a 90 éve született Csurka Istvánról szóló életmű-összegzés zárta. A cím is roppant találónak bizonyult: A mélység vándora. A beszélgetés résztvevői pedig az életmű alapos ismerői – Borbély László, Vasvári Erika és Zárug Péter Farkas – voltak.

 

12_A_m__lys__g_v__ndora_____90stv__n.jpg
Zárug Péter Farkas, Borbély László, Vasvári Erika és Pozsgai Zsolt

 

A diskurzust Pozsgai Zsolt humort sem nélkülöző vitaindítója vezette fel. Nyilván ennek is köszönhető, hogy menetközben számos Csurkához kötődő anekdota is előkerült.

Vasvári Erika, aki a Havi Magyar Fórum alapítószerkesztői közé tartozik, s így közelről ismerhette az írót, azt az abszurd helyzetet vázolta fel, miszerint a rendszerváltás előtt Csurka elismert drámaíró volt, megtörtént, hogy egyidejűleg öt színházban is adták a darabjait, ám a fordulatot követően a politika eltávolította őt az irodalomtól.

Zárug Péter Farkas – aki monográfiát írt Csurka Istvánról – személyes élményeivel kezdte. Gimnazista volt, amikor a szülei révén megismerte az írót, aki akkor az MDF szervezésével foglalkozott, s akivel később a MIÉP-ben együtt dolgozott. Politika-történeti emlékeket is felidézett, s egyúttal tisztázta is azt a közhiedelemben elterjedt nézetet, miszerint az MDF szétesése egy 1992-es Csurka-dolgozat miatt következett volna be. A valóságban az ukrán-magyar alapszerződés adta meg a végső lökést.

Borbély László leszögezte, hogy csak szeretettel tud Csurkáról beszélni, az pedig nem tudományos kategória, ám markánsan megfogalmazott véleményét – miszerint Csurka egész életében az igazságkeresésre helyezte a hangsúlyt – senki sem vitatta. Zárug Péter Farkas rá is erősített, mondván: Csurka egy tántoríthatatlan jellemű ember volt, aki kenyértörésig vitte a dolgokat.

Pozsgai Zsolt zárszóként arról az elkeserítő hírről számolt be, hogy a jogutódok Csurka halála után letiltották a darabjait, ezért nem találkozhat vele a közönség.

A rövidre szabott ebédszünetet követően izgalmas témákkal folytatódott a nap. Először Kertész Imre munkássága került terítékre. A cím ezúttal is roppant beszédesnek bizonyult: „Engem a történelem választott”. Szabó László moderálása mellett Hidas Zoltán, Soltész Márton és Sturm László az alkotói folyamatot középpontba állítva boncolgatták a kérdéskört. Mindezt Kertész Imre műhelynaplója köré igazítva, s a naplóra önreflexióként tekintve.

Hidas Zoltán az egzisztencializmus felé tartó Kertészről beszélt, Sturm László azt az írói észjárást boncolgatta, amiről a műhelynaplók (az olvasó megérzéseit, sejtéseit megerősítve vagy cáfolva) igazolást tesznek, Soltész Márton pedig a Spiróval folytatott levelezés motívumainak fontosságát emelte ki, kiegészítve azzal, hogy „van, aki úgy takarja el magát, hogy mindent megmutat”.

A tábor utolsó kerekasztalbeszélgetését Bene Zoltán vezényelte le. A vitatémát „Cseres Tibor és a történelmi regény” szolgáltatta. Közreműködött: Diószegi Szabó Pál, Falusi Márton és Márkus Béla.

Már a történelmi regény definiálása is alapos körülírást igényelt. Diószegi Szabó Pál és Falusi Márton a hitelesség felől közelítette a témát. Legyen valóságalapja a történetnek, és ezt források is igazolják. Márkus Béla inkább a közös tudás és közös emlékezet felszínre hozását hangsúlyozta, amihez nem a politikai-eszmei alapokat kell vizsgálni, hanem a megélt élményt és a felelősséget.

Természetesen a fikciós szálak sem kerülhetők meg. Mindemellett a történelmi regényben rendre ott bujkál a „mi lett volna, ha…” kérdése is. És fontos motívum az is, hogy milyen kérdésre próbál választ keresni a szerző egy-egy művével, illetve milyen reakciókat igyekszik kelteni. Ennek kapcsán több Cseres-regényt hoztak példaként a beszélgetés résztvevői.

A témát nyilván lehetett volna még tovább boncolni, ám az idő ezúttal is korlátot szabott. Ezzel búcsút is vettünk a Rákóczi Pincétől. A következő program ugyanis a Millenniumi Irodalmi Emlékparkba szólította a részvevőket, ahol a hagyományoknak megfelelően emléktábla avatására gyűltünk össze. Ezúttal az írótábor egykori elnökének, Pomogáts Bélának állítottunk emléket. A domborművet – Bíró Lajos Munkácsy-díjas mátészalkai szobrászművész alkotását – Kenyeres Zoltán Széchenyi-díjas irodalomtörténész avatta fel. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Pomogáts Béla özvegye is.

 

15_Pomog__ts_B__la_eml__kt__bl__ja.jpg
Bíró Lajos szobrászművész
és L. Simon László

 

Emlékfa ültetésére is sor került. Csender Levente tisztelgett ezzel mentora és barátja, Ferdinandy György előtt. Közreműködött Kubik Anna színművész.

Ezt követően a Tokaji Ferenc Gimnázium aulája adott helyet a tábor utolsó rendezvényének, a zárófogadásnak és az ezzel egybekötött díjátadó ünnepségnek.

Először a szokásos Hordó-díjak találtak gazdára. A kuratórium ebben az évben Lőrincz P. Gabriellát és Kollár Árpádot jutalmazta. 

 

18_hord__d__j_Koll__r___rp__d.jpg  
Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei
közgyűlés elnöke, Kollár Árpád, Posta György polgármester

19_hord__d__j_L__rincz_P_Gabriella.jpg
Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei
közgyűlés elnöke, Lőrincz P. Gabriella, Posta György polgármester

 

A Nagyhordó-díjat Kukorelly Endre vehette át, míg a Tokaji Írótábor díját Győrffy Ákos kapta. A díjakat Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei közgyűlés elnöke adta át. A díjazott alkotók munkásságát L. Simon László és Végh Attila méltatta.

 

20_nagyhord__d__j_Kukorelly_Endre.jpg
Kukorelly Endre, Bánné dr. Gál Boglárka, Posta György 

 

21_A_Tokaji___r__t__bor_d__ja____kos.jpg
Bánné dr. Gál Boglárka, Győrffy Ákos, Posta György 

 

Az együttlét az állófogadás után sem ért véget. Kisebb csoportokban a város különböző pontjain tovább folyt a diskurzus. Én magam a Tisza-parti énekmondókhoz csatlakoztam. Diószegi Szabó Pál ugyanis magával hozta a gitárját, s ha már így alakult, teremtett egy kis hangulatot a kikötői éjszakában.

Éjféltájt még tettünk egy sétát a városban. Útközben a szállásukra igyekvő Márkus Béláékba botlottunk, akit búcsúzásként szintén sikerült dalra fakasztani. Ezt követően már csak egyetlen feladatom maradt: egy – a zárórát már többször bejelentő – borozó tulajdonosa kért meg, hogy közvetítsem az alkalmi süketséggel bíró irodalmárok felé az üzenetét, mert magyarul nem értenek. Végül jelnyelvi tolmácsolással sikerült ezt a kérdést is megoldani, így aztán csatlakozhattam ahhoz a lovagias társasághoz, akik Kelemen Erzsike hazakísérésére vállalkoztak. Nem kellett messze kísérni: a szomszéd panzióban volt elszállásolva.

A szobatársammal – Diószegi Szabó Palival – elalvás előtt persze még értékeltük a mögöttünk hagyott 3 napot.

Azt gondolom, hogy – bár számtalan kérdés nyitva maradt – de épp ezen van a hangsúly: vigyük haza az előszüremlő kérdéseket, felvetéseket, hogy legyen mit tovább gondolni…  

 


 Főoldal

2024. augusztus 17.
Kontra Ferenc tárcáiHáy János tárcáiElek Tibor tárcáiKopriva Nikolett tárcái
Történetek az elveszettek földjéről – Egy bánáti német lány memoárjaLázadó keresztesek eltérő fénytörésben
Herbert Fruzsina: FőpróbaOcsenás Péter Bence: Forgók
Harkályokról és egyéb kopogtatókrólAz a boszorkányos tavasz
Csillag Tamás: Hazáig követnekDebreczeny György verseiBorsodi L. László verseiOláh András versei
Szil Ágnes: Poros útKiss László: A Fried-szobaBerka Attila: GyereksírásNagy Koppány Zsolt: Plázakandúr
Bejelentkezés


A regisztrációhoz kattintson ide!
MegrendelésArchívumFedélzeti naplóImpresszum
Csatlakozz a facebook - oldalunkhoz!

BárkaOnlineJókai SzínházBékéscsabanka-logo_v4.pngpku_logo.png